pieniadz.pl

1% dla organizacji pożytku publicznego nie spełnia swojej roli?

niedziela, 04-10-2015 godz. 20:08

1% przekazywany z podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego nie działa, tak jak powinien? Takiego zdania są eksperci, którzy twierdzą, że środki z tego tytułu nie są rozdysponowywane w taki sposób, o jakim myślało. Okazuje się np. że aż 40% pieniędzy przekazywanych jest na 10 pierwszych podmiotów, co sprawia, że podział jest dość niesprawiedliwy. Tym bardziej, że potrzeby organizacji są ogromne, a niektóre z nich otrzymują… mniej niż 1zł!
W obliczu takiej możliwości, Polacy są skorzy do przekazywania 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym roku udało się w ten sposób zebrać łącznie przeszło 557 mln złotych, które trafiły do ponad 7800 podmiotów. Fundusze to pochodziły z podatków płaconych przez ok. 12,5 mln obywateli naszego kraju.

Największa kwota z 1% trafiła do Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą, której przekazano ponad 136 mln zł. Ta jednostka pozostaje liderem już od kilku lat. 20,7 mln zł trafiło do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, natomiast 15,7 mln zł uzyskało Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym. Na konto Fundacji „Rosa” wpłynęło 10,3 mln zł.

Eksperci podkreślają, ze sam fakt wzrostu kwoty, jaka z 1% podatku przeznaczana jest na konta organizacji pożytku  publicznego to zjawisko w pełni pozytywne, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że każdego roku praktycznie te same podmioty dzielą między siebie znaczną część tych środków. Cała masa jednostek otrzymuje tylko symboliczne kwoty, które nie są w stanie realnie poprawić ich sytuacji choćby na jeden miesiąc.

Specjaliści podważają też zasadność przekazywania 1% na subkonta tworzone na rzecz konkretnych osób. Twierdzą bowiem, że nie takie były założenia, gdy tworzono przepisy dotyczące przekazywania 1%. Zdaniem ekspertów, 1% miał być przekazywany na dobro wspólne, a indywidualne subkonta temu przeczą. Należy zatem rozumieć, że na konkretne osoby wpłacane powinny być osobne darowizny, a środki z podatku to dobro całej organizacji.

Ponadto specjaliści przypominają, że 1% z podatku miał wspomagać mniejsze organizacje, które nie posiadają stałych, dużych wpływów, a okazuje się, że najwięcej zbierają jednostki, których działalność ma zasięg ogólnopolskich i które i tak są stale wspierane darowiznami. W efekcie, największe sumy trafiają do tych podmiotów, które w porównaniu do większości małych organizacji pożytku publicznego i tak dysponują wielokrotnie większymi funduszami. Nie udaje się więc osiągnąć żadnych sprawiedliwych rezultatów, na które liczono.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do 1% dla organizacji pożytku publicznego nie spełnia swojej roli?.

Podobne

Kursy walut 2023-05-26

+ więcej
  • EUR euro 4,5242 +0,47%  +2,12gr
  • USD dolar 4,2156 +0,39%  +1,62gr
  • GBP funt 5,2074 +0,27%  +1,39gr
  • CHF frank 4,6634 +0,58%  +2,71gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm