pieniadz.pl

13. rocznica wstÄ…pienia Polski do UE

poniedziałek, 01-05-2017 godz. 20:08

1 maja mija 13. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wniosek o możliwość przynależenia do Wspólnoty złożony został 10 lat wcześniej, w kwietniu 1994r. W 2003r. odbyło się natomiast referendum, w którym ponad 77% Polaków zadecydowało, że chce wejść do UE. Co zmieniło się w kraju na przestrzeni tych 13 lat i czy Polacy są zadowoleni z tych zmian?
Dziś mija dokładnie 13 lat od dnia, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Starania o dołączenie do Wspólnoty rozpoczęto jednak dużo wcześniej. Ostatecznym krokiem decydującym o akcesji było referendum, w którym większość Polaków opowiedziała się za takim rozwiązaniem. Podczas głosowania odbywającego się w dniach 7 i 8 czerwca 2003r. 77,45% obywateli poparło akcesję. Frekwencja wyniosła 58,85%.

Samo zÅ‚ożenie wniosku o wÅ‚Ä…czenie Polski do UE miaÅ‚o jednak miejsce dużo wczeÅ›niej, bo 8 kwietnia 1994r. W grudniu tego samego roku wszystkie kraje już należące do Wspólnoty, zaakceptowaÅ‚y oficjalnÄ… proÅ›bÄ™ Polski.  Pewność, że unia zgadza siÄ™ na akcesjÄ™ Polski, nabraliÅ›my jednak dopiero w 2002r, gdy podjÄ™to finalnÄ… decyzjÄ™, zezwalajÄ…cÄ… naszemu krajowi doÅ‚Ä…czyć do UE.

Traktat akcesyjny, na mocy którego Polska stała się częścią UE, został podpisany 16 kwietnia 2003r. w Atenach. Dokonał tego premier Leszek Miller wraz z ministrami Danutą Hubner i Włodzimierzem Cimoszewiczem. Po tym wydarzeniu przeprowadzono wspomniane wcześniej referendum, otwierające furtkę do UE.1 maja 2004r., wraz z 9 innymi krajami, Polska stała się oficjalnym członkiem Unii Europejskiej.

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej wprowadziło wiele zmian w naszym kraju. Zdecydowanie najlepiej oceniane są korzyści finansowe, jakie Polska czerpie z bycia częścią unii. Liczne dofinansowania mają ogromny wpływ na stymulowanie rodzimej gospodarki. Programy dofinansowań kierowane do osób prywatnych i firm to benefity, które możemy odczuć bezpośrednio, lecz należy pamiętać także o znacznej pomocy w zakresie budowania polskiej infrastruktury czy poprawy sytuacji w zakresie zdrowia i edukacji.

Do najczęściej wspominanych niedogodności płynących z członkostwa w UE, Polacy wymieniają liczne restrykcje, którym podporządkowywać musi się każde państwo członkowskie. Wśród nich pojawiają się takie kurioza, jak np. uznanie marchewki za owoc. Polakom nie podoba się także współodpowiedzialność za działania innych krajów. W ostatnim czasie szczególne emocje wzbudza kwestia pomocy dla uchodźców z krajów arabskich. Unia domaga się współpracy wszystkich krajów, ale Polska nie patrzy na to przychylnym okiem.

Mimo że wciąż w Polsce znaleźć można wielu eurosceptyków, to jednak z badań wynika, że ok. 70% obywateli naszego kraju jest zadowolonych z przynależności do Wspólnoty.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do 13. rocznica wstÄ…pienia Polski do UE.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm