pieniadz.pl

150 mld złotych - tyle wydajemy rocznie na ochronę zdrowia

sobota, 23-08-2014 godz. 12:12

Polacy wydają krocie na ochronę zdrowia. Co więcej, łączne sumy wydane każdego roku regularnie wzrastają. O ile jeszcze w 2011r. wydaliśmy na te cele ok. 105 mld złotych, to już w 2012r. było to ok. 107 mld złotych. Dodatkowo, wydajemy jeszcze pieniądze na sprawy poboczne, ale też związane ze służbą zdrowia, co razem daje ok. 150 mld złotych rocznie!
Wydatki Polaków na ochronę zdrowia są ogromne! W samym tylko 2012r. wydaliśmy na te cele ok. 107 mld złotych, co oznacza, ze kwota ta wzrosła w ciągu roku o ok. 2 mld złotych. To jeszcze jednak nie wszystko, ponieważ w połączeniu z dodatkowymi wydatkami na sprawy związane ze służbą zdrowia, przeznaczyliśmy na to ok. 150 mld złotych! Tak przynajmniej wynika z Narodowego Rachunku Zdrowia.

Dokładniejsze dane wskazują, że 70,7 mld złotych to wydatki publiczne, jakie poniesione zostały w 2012r. W porównaniu do wcześniejszego roku był to wzrost o 1,5 mld złotych. 64,2 mld złotych to wydatki związane z działalnością samego Narodowego Funduszu Zdrowia. 2,3 mld złotych pochodziły wprost z budżetu państwa, a 4 mld złotych zostały przekazane na te cele przez samorządy.

Jeżeli chodzi o gospodarstwa domowe, to średnio wydają one na opiekę zdrowotną ok. 2 tysięcy złotych rocznie. Łączne wydatki polskich gospodarstw w 2012r. wynosiły 24,5 mld złotych, co oznacza wzrost o 1,2 mld złotych wobec roku minionego. Podkreślono jednak, że jeszcze przeszło 5,7 mld złotych to wydatki na tzw. inne wydatki prywatne, które również związane są z ochroną zdrowia. Hospodarstwa domowe wydaję więc ponad 30 mld złotych.

Spośród wszystkich tych wydatków aż 90% stanowiły te wydane na indywidualne leczenie, natomiast 10% to koszty poniesione w związku z działaniami profilaktycznymi. Raport wskazał dodatkowo, że coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej, którą uważa się lepiej dostępną – można tu liczyć na szybszą, a często też skuteczniejszą pomoc.

Chociaż niektórzy twierdzą, że istnienie publicznego sektora opieki medycznej powoli staje się bezcelowe, skoro wzrasta odsetek obywateli korzystających w przeważającej mierze z prywatnej opieki zdrowotnej, to jednak eksperci zdecydowanie podkreślają, że nie ma możliwości, aby takie rozwiązanie mogło zostać wprowadzone. Prywatna opiek medyczna nie dawałaby szansy na leczenie osobom bezrobotnym, w tym również tym niepełnosprawnym, które żyją tylko z zasiłków i nie będą miały szansy na podjęcie pracy.

Poza tym, nawet dla pracujących koszt wielu zabiegów jest niemożliwy do opłacania. Leczenie wielu chorób nowotworowych oraz neurologicznych jest zbyt drogie, by przeciętny Polak mógł je samodzielnie opłacić. Niemniej jednak, istnieje też pomysł, by prywatna opieka medyczna dotyczyła wszystkich podstawowych usług, natomiast te najkosztowniejsze, związane ze specjalistycznym leczeniem miałyby być nadal kwalifikowane do opieki publicznej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do 150 mld złotych - tyle wydajemy rocznie na ochronę zdrowia.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm