pieniadz.pl

3 mld zł roszczeń wobec GDDKiA

sobota, 24-03-2012 godz. 07:07

Portal Rynek Infrastruktury poinformował, że wyonawcom grożą bankructwa i zaprzestanie prac budowlanych, jeśli roszczenia wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie zostaną uznane. Ich wartość sięga już ponad 3 miliardów złotych.
Walcząc w przetargach na wiele inwestycji infrastrukturalnych przedsiębiorstwa zaniżały marże, by zdobyć umowy. Teraz jednak postępowanie to negatywnie odbija się na nich i jest przyczyną ciągłego wzrostu liczby roszczeń wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich wartość na przestrzeni ostatniego tygodnia podskoczyła o 300 miliardów złotych do kwoty wyższej niż 3 miliardy złotych.

Przedmiotem roszczeń jest 140 kontraktów, które Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obecnie realizuje. 100 z nich odnosi się do dróg ekspresowych i autostrad, z czego 80 dotyczy tegorocznych Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

W rozmowie z portalem Rynek Infrastruktury Urszula Nelken - rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - oznajmiła: Na podstawie dotychczasowych spraw sądowych, zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, uzasadnione jest około 10 procent wszystkich składanych do GDDKiA roszczeń. Zleceniodawca uzna najprawdopodobniej te roszczenia, w przypadku których stwierdzono zastosowanie droższych technologii, co zostało spowodowane nieprzewidzianymi przez projektanta warunkami geologicznymi.

Roszczenia wiążą się także ze znacznym wzrostem cen materiałów budowlanych oraz ropy (30-40%). Zdaniem komentatorów rozwiązaniem tej kwestii byłaby waloryzacja cen kontraktów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie chce jednak przystać na takie rozwiązanie. - Nie ma takiej możliwości, płatności we wszystkich przypadkach mogą być realizowane wyłącznie zgodnie z kontraktem  - wyjaśniła Rynkowi Infrastruktury Urszula Nelken.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

KRZYCHU704 (26.03.2012 08:55)

GDZIE JEST MODERATOR !!! ROSZCZENIA PODSKOCZYŁY Z 300 mld do 3 miliardów gdzie to ma sens

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm