pieniadz.pl

4 europejskie kraje wśród największych gospodarek świata

sobota, 27-12-2014 godz. 15:03

Ośrodek badawczy CEBR opublikował nowy ranking największych gospodarek świata. Znalazło się w nim miejsce dla czterech europejskich krajów. Do najsilniejszych państw należą Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Wszystkie znajdują się poza podium. Za najmocniejsze uznano Stany Zjednoczone. Kraje porównano na podstawie parytetu siły nabywczej.
W ostatnich dniach grudnia ośrodek badawczy CEBR opublikował nowy ranking najsilniejszych gospodarek świata. W tym roku nie było żadnych większych niespodzianek. Jak można było się spodziewać, najmocniejsze pod względem gospodarczym są Stany Zjednoczone. Drugie miejsce zajmują Chiny, natomiast na najniższym stopniu podium – mimo wielu problemów, jakie ostatnio ją trapią - znalazła się Japonia.

Wśród dziesięciu najsilniejszych gospodarek na globie znalazły się 4 państwa leżące na naszym kontynencie. Najwyżej uplasowały się Niemcy, które zajęły pozycje tuż poza podium. Na kolejnych miejscach, czyli piątym i szóstym znalazły się Wielka Brytania oraz Francja. Włochy uplasowały się na pozycji ósmej.

Eksperci opracowujący zestawienie podkreślili jednak, że wyniki Wielkiej Brytanii i Francji są do siebie bardzo zbliżone, jednak trudno było dokonać w tym przypadku dokładnego porównania, ponieważ w wyliczeniach wartości swojego Produktu Krajowego Brutto Francja uwzględnia nieco inne elementy niż Wielka Brytania.

Chodzi głównie o fakt, że Brytyjczycy wliczają do swojego PKB dochody z prostytucji, pornografii, przemytu i handlu narkotykami. Daje im to ok. 80 mld euro. W przypadku Francji te elementy nie są brane pod uwagę przy szacowaniu PKB. Można zatem zakładać, że Wielka Brytania wcale nie powinna wyprzedzać Francji w zestawieniu, lecz dokładne porównanie nie było możliwe.

Uprzedzono również, że najmocniejsza gospodarka Europy najprawdopodobniej wkrótce straci to miano. Zakłada się, że Niemcy będą słabli pod tym względem w kolejnych latach głównie z powodu niskiego przyrostu demograficznego, a także z powodu problemów w strefie euro. Ich gospodarka ma zostać wyprzedzona ok. 2030r. przez tę brytyjską.

Dziesiątkę najsilniejszych gospodarek zamyka Federacja Rosyjska, która w tym roku zanotowała spadek o 2 oczka. Spadek eksportu ropy naftowej i znaczna przecena rubla na giełdach walutowych to jedna z głównych przyczyn pogarszającej się sytuacji Rosji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do 4 europejskie kraje wśród największych gospodarek świata.

Podobne

Kursy walut 2020-07-03

+ więcej
  • EUR euro 4,4671 +0,03%  +0,12gr
  • USD dolar 3,9764 +0,60%  +2,36gr
  • GBP funt 4,9560 +0,12%  +0,60gr
  • CHF frank 4,2018 +0,23%  +0,98gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm