pieniadz.pl

6. rocznica katastrofy smoleńskiej

niedziela, 10-04-2016 godz. 20:08

Dzisiaj mija 6. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent Lech Kaczyński wraz z Pierwszą Damą Marią Kaczyńską. Do katastrofy doszło dokładnie 10 kwietnia 2010r. o godz. 8:41. Samolot TU-154M leciał do Katynia na obchody 70. rocznicy zamordowania polskich oficerów w Katyniu. Jak w tym roku Polacy uczcili pamięć ofiar?
6. rocznica katastrofy smoleńskiej obchodzona była w wielu miejscach kraju i poza nim. Uroczystości upamiętniające śmierć 96 osób, w tym Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii oraz wielu polityków, oficerów BOR-u oraz załogi samolotu TU-154M, odbywały się pod Pałacem prezydenckim, na Powązkach, placu Zamkowym, pod Sejmem, a także w Smoleńsku oraz w Katyniu.

Najważniejsze obchody 6. rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem odbyły się w Warszawie, gdzie zebrało się kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Wśród najważniejszych punktów uroczystości rocznicowych należy wymienić przemowy Prezydenta Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego, które odbyły się pod Pałacem Prezydenckim.

O godz. 19:00 tysiące osób zebrały się na mszy w intencji ofiar, którą odprawiano w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie. Nieco wcześniej Jarosław Kaczyński oraz córka nieżyjącej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska oficjalnie odsłonili tablicę upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich. O godz. 13:00 Jarosław Kaczyński odsłonił też tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego, znajdującą się na dziedzińcu warszawskiego ratusza.

Katastrofa samolotu z najważniejszymi politykami była najtragiczniejszym wydarzeniem w historii III RP, a jednocześnie jednym z najtragiczniejszych momentów w całej historii naszego kraju. Część Polaków do dziś twierdzi, że sprawa wypadku nie została wyjaśniona, a przyczyny tragedii to nie zła pogoda i słaba widoczność, a zamach. Prezes PiS i brat śp. Lecha Kaczyńskiego, Jarosław Kaczyński wciąż zapowiada, że dokładne śledztwo pozwoli odkryć prawdę.

Ze względu na ogrom strat personalnych na polskiej scenie politycznej, po katastrofie smoleńskiej zmieniono zasady korzystania z samolotów przez przedstawicieli państwa. Wycofano z użytku drugi samolot TU-154M, natomiast politycy korzystają z samolotów typu embraer, które czarterowane są od LOT-u.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do 6. rocznica katastrofy smoleńskiej.

Podobne

Kursy walut 2020-08-10

+ więcej
  • EUR euro 4,4023 -0,26%  -1,16gr
  • USD dolar 3,7393 +0,24%  +0,91gr
  • GBP funt 4,8904 +0,05%  +0,26gr
  • CHF frank 4,0843 -0,03%  -0,13gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm