pieniadz.pl

75% młodych Polaków nie widzi dla siebie miejsca na rodzimym rynku pracy

sobota, 15-11-2014 godz. 10:10

Odsetek Polaków w wieku produkcyjnym rozważających wyjazd do pracy zagranicę wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Szacuje się, że w grupie pracujących, bezrobotnych, jak i osób, które wkrótce wejdą na rynek pracy łącznie ok. 20% Polaków planuje emigrację zarobkową. Wśród obywateli przed 35. rokiem życia gotowych do wyjazdu jest aż ¾ osób!
Polacy wciąż zastanawiają się nad wyjazdem do pracy zagranicą. Pośród wszystkich osób, które albo aktualnie są w wieku produkcyjnym, albo właśnie się do niego zbliżają ok. 20% bierze pod uwagę emigrację zarobkową i to w perspektywie nie dłuższej niż najbliższych 12 miesięcy.

Miejsca na rodzimym rynku pracy nie widzą dla siebie głównie młodzi obywatele. W gronie tych przed 35. rokiem życia aż 75% pytanych deklaruje gotowość do wyjazdu w poszukiwaniu zatrudnienia. Dla wielu rodaków wyjazd do innego kraju to nie tylko rozważania, ale realne plany. Okazuje się, że 5% pytanych jest już zdecydowanych na emigrację w celu podjęcia pracy.

Częściej to mężczyźni postanawiają wyjechać do obcego kraju. Z danych wynika, że gotowych jest na to 56% panów. Wśród kobiet odsetek ten wynosi 44%. Jak już zostało wspomniane, najczęściej wyemigrować chcą osoby młode. W przedziale wiekowym 18-24 lata odsetek planujących pracę zagranicą wynosi 40%. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to wśród chcących udać się na emigrację dominują mieszkańcy małych miast.

Aż 41% chętnych do wyjazdu do osoby, które aktualnie mają pracę. Jest to tym bardziej zaskakujące, że 22% z nich to pracownicy etatowi, a tylko 12% to osoby, które pracują w ramach umów cywilnoprawnych (na zlecenie lub o dzieło). Bezrobotni stanowią 24% Polaków planujących emigrację. Najczęściej decydują się na to z powodu długotrwałych, nieudanych poszukiwań zatrudnienia. Jeśli chodzi o rodaków, którzy jeszcze się uczą, to na przestrzeni najbliższego roku opuszczenie kraju deklaruje 31% z nich.

Nie wszyscy emigrują jednak w celach stricte zarobkowych, choć rzeczywiście deklaruje to największa grupa osób, bo aż 84% pytanych. W tym gronie 26% liczy na to, że praca w innym państwie da im szansę satysfakcjonującego rozwoju zawodowego, a 23% przyznało, że po prostu nie udało im się znaleźć oczekiwanego zatrudnienia w ojczyźnie. 14% twierdzi, że praca zagraniczną wyróżnia się wyższym poziomem kultury zawodowej i to jest ich główną motywacją do wyjazdu.

Niemniej jednak okazuje się, że poza tymi, którzy chcą więcej zarabiać lub w ogóle podjąć jakąś pracę są jeszcze tacy, którym zależy na lepszej jakości życia (33%), możliwości zwiedzania świata (23%), dostępie do wyższych standardów opieki medycznej (22%) lub lepszych warunkach socjalnych (18%).

Tak, jak w poprzednich latach interesuje nas głównie wyjazd do jednego z krajów należących do Unii Europejskiej. Od dawna najchętniej wybierane są Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. Nowy raport serwisu Work Service na temat migracji zarobkowej Polaków potwierdza, że ta tendencja jest praktycznie niezmienna i zapewne będzie utrzymywała się także przez kolejne lata.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (18.11.2014 09:44)

ok

kasiasty (28.11.2014 21:51)

Najlepiej założyć własną firmę:-) Sam się zastanawiam nad pośrednictwem finansowym tym bardziej jak idea Expert szuka partnerów. Zawsze na starcie jakoś łatwiej by było współpracując z jedną z lepszych firm pośrednictwa finansowego w kraju.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm