pieniadz.pl

830 tys. bezrobotnych nie było zainteresowanych ofertami urzędów pracy

niedziela, 11-03-2012 godz. 09:09

"Dziennik Gazeta Prawn"a poinformował, że 830 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych nie było w poprzednim roku zainteresowanych ofertami urzędów pracy. Większość osób, które wykreślono z ewidencji z powodu nie przyjęcia oferty zatrudnienia nie pracuje w szarej strefie, tylko legalnie. Tymczasem urzędy pracy niepotrzebnie opłacają za nie składki zdrowotne.
Zdaniem Ireny Lebiedzińskiej - wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu - prawie 60% spośród osób, które nie potwierdziły w opolskim urzędzie gotowości do pracy, znalazło wcześniej legalne zatrudnienie. Urzędniczka dodała, że jest to wykrywane w czasie, gdy osoby te stracą pracę i ponownie rejestruja się jako bezrobotne. Dzięki takim ustaleniom urzędy odzyskują składki na ubezpieczenia zdrowotne, które płacone są podwójnie - przez urząd i przez pracodawcę - do momentu wykreślenia danej osoby z ewidencji.

O tym zjawisku donoszą szefowie innych PUP. Ich zdaniem dzieje się tak, ponieważ zatrudniający nie mają już obowiązku informowania urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Z kolei główni zainteresowani albo o tym zapominają, albo świadomie tego nie robią, gdyż nic nie tracą, jeśli nie pobierają zasiłku dla bezrobotnych.

Ponadto eksperci zaznaczajÄ…, że cześć osób nie potwierdza gotowoÅ›ci do pracy, gdyż zarejestrowaÅ‚y siÄ™ one jako bezrobotne tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. PracujÄ… w szarej strefie, a z oferty zaproponowanej przez urzÄ…d nie korzystajÄ…, żeby nie musieć rezgnować z dodatkowego zajÄ™cia. Elżbieta Sielaczek - kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP w Gostyninie - informuje, że "jeszcze innym zależy na uzyskaniu zaÅ›wiadczenia, bo jest im potrzebne do otrzymania wsparcia z pomocy spoÅ‚ecznej, np. dodatku mieszkaniowego".

Mimo takiego stanu rzeczy liczba bezrobotnych wykreślonych przez urzędy pracy spada. W poprzednim roku było ich o ponad 5% mniej niż 2010 roku. Jeszcze większy (10%) spadek odnotowano, jeśli porówna się styczeń bieżącego roku ze styczniem 2011 roku. Zdaniem Urszuli Kryńskiej z Banku Millennium wiąże się to ze zmniejszeniem liczby zarejestrowanych bezrobotnych, którzy wyjeżdżają za granicę.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

zdrowy rozsÄ…dek (26.03.2012 15:44)

Brakuje tu logiki... Skoro ktoś prosi o zaświadczenie z urzędu i chce się leczyć, ma możliwości, by miał również szansę pracować, to czy to jest "niepotrzebne opłacanie składki zdrowotnej"? W sytuacji kiedy ubezpieczający urząd dostaje pieniądze podwójnie, powinien je zwrócić do nadawcy!! To biurokracja nieuczciwa, skoro pobiera dwie składki! Obciążanie pracujących za błędy biurokracji to grube nadużycie... Liczba wykreślonych spada, bo sami się zwalniają, gdy widzą, że urząd nie daje im żadnych szans na rozwój. Za czym tu tęsknić? Oferty pracy powinny być wysyłane do petentów, zgodnie z ich kwalifikacjami. A przynajmniej umożliwiane do sprawdzenia poprzez internet! Co ZAOSZCZĘDZA KOSZTY obu stron. Tylko wówczas kilka pań wybiórczo traktujących bezrobotnych musiałoby stracić pracę... Skoro urząd stać na opłacanie takich analiz, to stać również na informowanie bezpośrednie i stworzenie solidnego zaplecza, które zamiast systemu żebrania o ofertę, umożliwia publikowanie ogłoszeń i ZAPEWNIA DO NICH DOSTĘP, zamiast je ukrywać i selekcjonować tylko dla wybranych. Gdyby każdy bezrobotny miał odpowiedni system przez który może się logować, mógłby sprawdzić w 5 minut czy są dla niego możliwości! I to długofalowo wyszłoby znacznie mniejszym kosztem... Może więc lepiej ulepszyć system, zamiast robić show z bezrobocia...?

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm