pieniadz.pl

Abonament RTV – Polacy wreszcie za niego zapłacą?

środa, 16-05-2012 godz. 10:10

Chociaż, zgodnie z prawem, płacenie abonamentu RTV to obowiązek większości społeczeństwa, to jednak miliony Polaków nie przejmują się comiesięcznymi opłatami. W 2011r., w porównaniu do roku 2010 znów spadła liczba płacących za korzystanie z telewizji i radia. Czy tymi osobami, które uchylają się od opłat zajmie się Urząd Skarbowy?
Liczba osób płacących za użytkowanie odbiorników telewizyjnych i radiowych bezustannie spada. Statystyki są naprawdę szokujące. Szacuje się, że w naszym kraju żyje łącznie 14 milionów osób zobowiązanych do comiesięcznego płacenia za korzystanie z mediów publicznych. Aż 10 milionów spośród nich w ogóle nie płaci obowiązkowego abonamentu. Pozostałe 3 miliony to ci, którzy wielokrotnie spóźniają się z uiszczaniem opłat, generując długi sięgające dziś aż 2 miliardów złotych.

Do tej pory Poczta Polska, która jest głównym organem przyjmującym opłaty abonamentowe, wystąpiła z wnioskiem o wszczęcie wielu postępowań egzekucyjnych, jednak tylko część z nich przyniosła efekty. Z powodu niskiej skuteczności takich działań, od tego roku Pocztę oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wspomagać będzie Fiskus. Niezwykle ważny w tej kwestii był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał, że instytucje te mają prawo do ścigania abonentów uchylających się od comiesięcznych opłat.

Obywatele, którzy nie płacili abonamentu będą musieli nie tylko uregulować zaległe opłaty, ale również liczyć się z opłatą karną wynikającą z zaniedbania spoczywającego na nich obowiązku. Współpraca Poczty Polskiej z urzędami skarbowymi będzie dodatkowym udogodnieniem. Ministerstwo Finansów będzie pomagało w sprawniejszym przepływie informacji dotyczących zaległych opłat abonamentowych. Wprowadzona ma zostać m.in. możliwość internetowej przesyłki danych.

Jednak zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, działanie urzędów skarbowych ma być ostatnim etapem egzekwowania zaległych długów. Poczta ma zgłaszać się do wyższych instytucji tylko w tych sytuacjach, gdy naprawdę nie będzie w stanie samodzielnie odzyskać należących się jej opłat. Dla Fiskusa będzie się to wiązało z wieloma procedurami urzędowymi i różnymi opłatami, dlatego w miarę możliwości, resort finansów chce unikać nadmiernego obciążenia urzędów skarbowych problemami z abonamentem.

Procedury przewidują, że po odkryciu braku wpłaty na konto Poczty Polskiej, jest ona zobowiązana do wysłania abonentowi wezwania do zapłaty. Jeśli nadal jej nie zrealizuje, dostanie jeszcze jedno ponaglenie, a później Poczta Polska skieruje sprawę do urzędu skarbowego. Fiskus będzie ostatnią jednostką odpowiedzialną za ściągnięcie długu. To on też będzie odpowiadał za wpisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Długów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

lolek (20.06.2012 14:48)

http://naforum.zapodaj.net/996ab71fb276.jpg.html

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm