pieniadz.pl

Agencja Adecco potwierdza – problem z zatrudnieniem pojawi się w całej Europie

niedziela, 12-08-2012 godz. 13:01

Według specjalistów pracujących dla agencji Adecco, sytuacja na europejskim rynku pracy jeszcze przez długi czas nie ustabilizuje się. Kryzys, jaki od kilku lat trapi kraje Starego Kontynentu doprowadził w niektórych państwach do rekordowych stóp bezrobocia. Osób nie mających pracy wciąż przybywa, a eksperci twierdzą, że problem będzie widoczny jeszcze, co najmniej do przyszłego roku, a najprawdopodobniej - jeszcze dłużej.
Eksperci działający dla agencji pracy Adecco twierdzą, że w najbliższym czasie nie ma szans na poprawę sytuacji na europejskim rynku pracy. Podkreślają przy tym, że dochody mieszkańców konkretnych państw regularnie spadają z powodu utrzymującego się, wysokiego bezrobocia. Problem jest szczególnie poważny w Hiszpanii, Grecji, Włoszech, ale również we Francji, której gospodarka jeszcze do niedawna wydawała się być w całkiem dobrym stanie.

Zgodnie z przewidywaniami tej największej na świecie agencji pracy tymczasowej, kłopoty  na rynku pracy w Eurolandzie na pewno nie ulegną poprawie w tym roku. Jest to związane głównie z ciągłym niepokojem gospodarczym, który skutecznie zniechęca pracodawców do zatrudniania na umowy o pracę. Większość firm albo nie przyjmuje wcale, albo decyduje się na rozwiązania asekuracyjne, czyli umowy tymczasowe, które bez większego problemu można rozwiązać w momencie, gdy kryzys dotknie branży, w której działają.

Poza tym, popularność zyskują umowy „śmieciowe”, czyli te na zlecenie lub o dzieło, które wiążą się z minimalnym kosztem zatrudnienia pracowników. Ich największą zaletą z punktu widzenia pracodawcy jest brak przymusu opłacania składek ubezpieczeniowych i emerytalnych. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą współpracować ze specjalistami, jednocześnie nie narażając się na zbyt duże wydatki. Ponadto, tego typu umowy również są proste w rozwiązaniu, więc bezpieczniejsze w razie nagłych kłopotów finansowych przedsiębiorstwa. Jednocześnie, nie zapewniają jednak pracownikom pewnego zatrudnienia ani zabezpieczenia emerytalnego czy zdrowotnego.

Niestety, przyglądając się danym gospodarczym z poprzedniego miesiąca, rzeczywiście trudno spodziewać się poprawy na rynku pracy. Z pewnością nie sprzyjają jej gorsze wyniki w kwestii popytu na towary i usługi, który w ostatnim czasie spada w większości krajów. Okazuje się, że mniejsza liczba zamówień jest już zauważalna nie tylko w państwach, które dotychczas przechodziły najtrudniejsze chwile. Spadki są dostrzegalne również w uznawanych dotąd za silne Niemczech czy Francji. Drastyczne spadki zatrudnienia Adecco odnotowało również na całym Półwyspie Iberyjskim.

Dodatkowo, spadki zatrudnienia tymczasowego są wyraźnie widoczne w Azji, a szczególnie w Japonii. Dużo lepiej radzi sobie jednak Ameryka Północna, gdzie zamiast spadków, notowany jest, sięgający 2% wzrost zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Agencja Adecco potwierdza – problem z zatrudnieniem pojawi się w całej Europie.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm