pieniadz.pl

Amerykański prezydent pierwszy raz od 88 lat na Kubie

sobota, 19-03-2016 godz. 20:08

Barack Obama jest pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który na przestrzeni ostatnich 88 lat pojawił się z oficjalną wizytą na Kubie. W ten sposób głowa USA chce pokazać, że jego kraj chce poprawić stosunki z wyspą. Proces zbliżenia obu krajów zapoczątkowano 15 miesięcy temu, kiedy Obama nakazał wznowić stosunki dyplomatyczne z Kubą.
Barack Obama jest pierwszym od 88 lat amerykańskim prezydentem, który postanowił złożyć oficjalną wizytę na Kubie. Oba kraje pozostawały w konflikcie od dekad, jednak ponad rok temu prezydent nakazał wznowić stosunki dyplomatyczne z wyspą położoną niedaleko granic Ameryki Północnej. W ten sposób Stany Zjednoczone mają poprawić swoje stosunki z całą Ameryką Łacińską.

Stosunki dyplomatyczne między władzami kubańskimi a amerykańskimi zostały zerwane z powodu konfliktu wywołanego przez kubańską dyktaturę. Było to związane głównie z faktem, że Fidel Castro doprowadził do nacjonalizacji większości firm, które wcześniej w dużej mierze były amerykańskie. W 1960r. USA nałożyło embargo na wszystkie towary pochodzące z Kuby.

Z czasem konflikt pogłębiał się. Kuba do dzisiaj krytykowana jest za naruszanie praw i wolności człowieka. Co prawda, według oficjalnych informacji na Kubie nie ma więźniów sumienia, jednak zdecydowane komentarze na tematy polityczne wciąż grożą tam aresztowaniami. W dodatku kraj nie cieszy się wysokim stopniem rozwoju gospodarczego. Co ciekawe, ledwie ćwierć Kubańczyków ma dostęp do internetu.

Zdania na temat próby zbliżenia Stanów Zjednoczonych i Kuby są mocno podzielone. Część Kubańczyków cieszy się, mając nadzieję, że otwarcie się na USA pozwoli na zliberalizowanie ustroju politycznego i na wzmożenie prac nad budową typowego społeczeństwa obywatelskiego. Inni twierdzą jednak, że dojdzie jedynie do legitymizacji dyktatorskiego reżimu.

Dojście do ostatecznego porozumienia może być jednak trudne, bo kubańskie władze, które oskarżane są o ograniczanie praw obywatelskich, zdecydowanie twierdzą, że spełniają ponad 20 kryteriów więcej niż USA, jeśli chodzi o prawa ustanowione przez organizacje międzynarodowe. Zwraca się przy tym uwagę głównie na względnie wysoki poziom kubańskiej edukacji i opieki zdrowotnej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Amerykański prezydent pierwszy raz od 88 lat na Kubie.

Podobne

Kursy walut 2020-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4443 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,9217 -0,90%  -3,56gr
  • GBP funt 4,9563 +0,05%  +0,27gr
  • CHF frank 4,0948 -0,59%  -2,42gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm