pieniadz.pl

Anonimowe CV - tak Francuzi walczą z dyskryminacją

czwartek, 10-07-2014 godz. 10:10

Francuzi postanowili wprowadzić dość zaskakującą zasadę mającą obowiązywać podczas rekrutacji pracowników. Chociaż ustalono ją już 8 lat temu, to jednak tamtejsza Rada Stanu dopiero teraz nakazała wdrożenie jej w życie. Od teraz wszystkie osoby ubiegające się o pracę będą musiały składać anonimowe CV. W ten sposób Francja chce zapobiec zjawisku dyskryminacji na jakimkolwiek tle.
Francuzi nie będą składali imiennych Curriculum Vitae. Zgodnie z decyzją wydaną przez tamtejszą radę Stanu niemal 6 lat temu, ubiegający się o pracę mają być jeszcze lepiej chronieni przed ewentualną dyskryminacją. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rozwiązany zostanie zarówno problem nierówności płci, jak również dyskryminacji na tle rasowym, a w wielu przypadkach także na tle religijnym albo kulturowym.

Rada Stanu we Francji wydała decyzję w sprawie postaci Curriculum Vitae już w 2008r., jednak dotychczasowe władze niewiele robiły sobie z nakazu zmiany prawa. To natomiast nie doprowadzało do żadnych szczególnych konsekwencji. Ostatecznie sprawiło jednak, że Rada Stanu postanowiła posunąć się do gróźb.

Zgodnie z informacjami, władze kraju mają już tylko pół roku na rzeczywiste, widoczne na co dzień wprowadzenie modyfikacji w zakresie przyjmowania przez pracodawców aplikacji pracowniczych. Co ciekawe, nie określono jednak, jaka kara służyć ma przedsiębiorcom, którzy do tej pory mogli uzyskiwać pełne informacje, często nawet ze zdjęciami..

Zgodnie z ustaleniami, francuskie CV ma być całkowicie anonimowe, a to oznacza, że nie powinny się pojawiać w nim informacje takie, jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, płeć, wiek, pochodzenie, stan cywilny. Dzięki temu, pracodawcy będą mogli skupić się na rzeczywistych kompetencjach poszczególnych osób, a nie tylko na ich płci, wyglądzie czy wieku.

Czy w Polsce mógłby przyjąć się zwyczaj składania anonimowych CV? Chociaż rzeczywiście nieco obniża to nasze szanse zatrudnienia, to jednak konkretny wzór dokumentu zależny jest od pozycji, na jaką aplikujecie. Musimy jednak pamiętać, że nie wolno nam wpisać niczego, co mogłoby wskazać, kim jesteśmy, a stuprocentowy obiektywizm nie zawsze wszystkim się podoba.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Anonimowe CV - tak Francuzi walczą z dyskryminacją.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm