pieniadz.pl

Autostrady w Polsce jednymi z najdroższych na kontynencie

czwartek, 22-01-2015 godz. 11:11

Narzekając na opłaty za przejazd przez autostrady wcale nie przesadzamy - okazuje się, że mamy do tego pełne prawo, bo stawki za tego typu usługi są u nas jednymi z najwyższych na całym kontynencie. W niektórych regionach kraju za przejazd 100km płacimy 72zł, podczas gdy w Szwajcarii całoroczna opłata za nielimitowaną jazdę wszystkimi trasami szybkiego ruchu kosztuje ok. 130zł!
Choć z pewnością powinno nas cieszyć, że z biegiem lat na terenie naszego kraju przybywa autostrad i dróg ekspresowych, to na pewno zadowalający nie jest fakt, iż wprowadzono opłaty za użytkowanie dróg pozwalających na szybką i komfortową jazdę. Tym bardziej, że nawet eksperci nie mają wątpliwości – autostrady w Polsce należą do jednych z najdroższych w Europie.

Wystarczy wspomnieć, że za przejechanie 100-kilometrowego odcinka autostrady ze Strykowa do Konina trzeba zapłacić 79zł, podczas gdy np. w Szwajcarii za równowartość ok. 142zł można uzyskać nielimitowany i w dodatku całoroczny dostęp do wszystkich dróg szybkiego ruchu. Nawet tuż za polską granicą, w Czechach można mieć całoroczny dostęp za 230zł.

W Polsce nie ma jednolitych stawek dla wszystkich autostrad, ponieważ ceny zależą od tego, kto zarządza konkretnymi drogami. Inne opłaty za przejechany kilometr nalicza sobie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a zupełnie inne są stawki pobierane np. przez Autostradę Wielkopolską, czyli jednostkę zarządzającą odcinków na A2.

Co więcej, od połowy stycznia opłaty za użytkowanie rodzimych autostrad na niektórych odcinkach dodatkowo wzrosły. W przypadku samochodów osobowych i motocykli były to wzrosty cen o zaledwie 3zł, jednak już dla samochodów więcej niż 3,5 tony zwyżki były większe. W zależności od liczby osi pojazdu, kierowcy będą płacić więcej o minimum 6zł a maksimum o 30zł. Eksperci ostrzegają, że kolejne podwyżki być może zobaczymy także na pozostałych autostradach.

Chcąc znaleźć najniższe stawki za przejechany kilometr polską autostradą, należy wybrać się na odcinek Wrocław-Gliwice lub Konin-Stryków, które zarządzane są przez GDDKiA, gdzie cena za 1km to jedynie 10 groszy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Autostrady w Polsce jednymi z najdroższych na kontynencie.

Podobne

Kursy walut 2020-08-03

+ więcej
  • EUR euro 4,4168 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,7499 +0,90%  +3,33gr
  • GBP funt 4,9125 +0,69%  +3,35gr
  • CHF frank 4,0887 -0,14%  -0,59gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm