pieniadz.pl

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych poszerzy się o 7 państw

niedziela, 14-05-2017 godz. 22:10

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych zostanie powiększony o 7 nowych członków. Tym samym, do jego struktury należeć będzie już 77 krajów. Zanim jednak państwa te oficjalnie przystąpią do AIIB, będą musiały spełnić kilka warunków. Najważniejsze z nich to przejście krajowych procedur oraz wniesienie odpowiedniej sumy do wspólnego budżetu.
Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych poszerzy się o 7 nowych członków. O planach poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua, która doniosła, że podczas sobotniego posiedzenia Rada Gubernatorów pozytywnie rozpatrzyła wnioski o przystąpienie nowych krajów do AIIB.

Do grupy dołączyć mają państwa nieleżące na terytorium kontynentu azjatyckiego, a mianowicie: Boliwia, Chile, Cypr, Grecja, Rumunia orasz znajdujący się w regionie Bahrajn i leżące przy Azji, choć należące do Oceanii - Samoa. Wszystkie one mają podjąć współpracę z AIIB w kierunku rozwoju regionalnej infrastruktury na terenie Chin.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to jednostka bardzo młoda, bo istniejąca zaledwie od stycznia 2016r. To wraz z początkiem minionego roku 57 krajów podpisało umowę, zgodnie z którą w Azji miał powstać bank stanowiący swego rodzaju konkurencję dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. 

W marcu 2017r. w struktury AIIB włączono 13 kolejnych państw. Były nimi: Afganistan, Armenia, Fidżi, Hongkong i Timor Wschodni, a także znajdujące się poza regionem: Belgia, Etiopia, Irlandia, Kanada, Peru, Sudan, Wenezuela i Węgry.

Kraje należące do AIIB, w tym Polska, która była jednym z sygnatariuszy założycielskich, skupiają się na wspólnych celach inwestycyjnych, które mają przynieść im wymierne korzyści gospodarcze. Uczestnictwo w tworzeniu i rozbudowie infrastruktury Chin ma pozytywnie wpływać na wszystkie kraje uczestniczące w wymianie handlowej z Azją.

Po przystąpieniu 7 nowych krajów, AIIB będzie miało już 77 członków. Zanim to jednak oficjalnie nastąpi, państwa, które otrzymały zgodę na dołączenie do grupy, nazwane „państwami rokującymi”, muszą spełnić pewne warunki. Podstawą jest wypełnienie określonych, krajowych procedur oraz wpłata obowiązkowej sumy, która powiększy wspólny kapitał AIIB.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych poszerzy się o 7 państw.

Podobne

Kursy walut 2023-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,3492 +0,38%  +1,65gr
  • USD dolar 3,9810 +0,84%  +3,32gr
  • GBP funt 5,0350 +0,57%  +2,84gr
  • CHF frank 4,5510 +1,06%  +4,79gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm