pieniadz.pl

Barack Obama zaproponował projekt budżetu na 2014r.

czwartek, 11-04-2013 godz. 10:10

Prezydent USA, Barack Obama, zaproponował wczoraj wieczorem projekt budżetu na następny, 2014r. Zgodnie z nim, deficyt w USA miałby sięgnąć poziomu 4,4% Produktu Krajowego Brutto. Chcąc podkreślić swoje starania o dojście do porozumienia między Demokratami a Republikanami, Obama zaproponował również, aby nowy budżet zakładał cięcia wydatków obejmujących m.in. emerytury oraz pomoc zdrowotną dla seniorów.
Rok finansowy rozpoczyna się w USA 1 października i do tego momentu dokładnie ustalony powinien zostać budżet. Barack Obama podał go wczoraj z aż 65-dniowym opóźnieniem. Zgodnie z przedstawioną propozycją prezydenta, nowy budżet miałby wynosić 3,77 biliona dolarów. Byłoby to mniej od poprzedniego – w 2013r. amerykański budżet został uchwalony na poziomie 3,8 bilion dolarów.

Nowy budżet, o którym mówił wczoraj Obama, powinien być nieco mniejszy i pozwolić na sprowadzenie deficytu do 4,4% PKB, czyli do poziomu 744 miliardów dolarów. Jest to jednak wizja dostosowana do sytuacji, w której gospodarka USA zanotowałaby w 2014r. wzrost na poziomie 3,2%.

Obama państwa posunął się nieco dalej w swoich założeniach i stwierdził też, że najlepszą sytuacją byłoby, gdyby w roku 2016 deficyt wynosił już tylko 2,8% PKB, a w roku 2023 jedynie 1,7% PKB. Oznaczałoby to, że na przestrzeni całej dekady, licząc od bieżącego roku, deficyt budżetowy USA pomniejszyłby się o 1,8 biliona dolarów.

Zwiększone wpływy do budżetu miałyby pochodzić m.in. z anulowania ulg podatkowych, które obejmują przemysł paliw kopalnych. Natomiast większe wydatki budżetowe mają wiązać się z rozwojem tzw. czystej energii, w tym elektrowni wiatrowych czy elektrycznych samochodów.

Oprócz tego, Obama wspomniał o planowanym zwiększonym nakładzie finansowym na rozwój opieki medycznej nad osobami umysłowo chorymi, w tym na program umożliwiający rozpoznawanie zaburzeń psychicznych u uczniów. Ta decyzja wiąże się z zeszłoroczną strzelaniną, której być może dałoby się uniknąć, gdyby 20-latek otrzymał wcześniej fachową pomoc.

Redukcja deficytu i mniejszy budżet miałyby być efektem cięć, jakie Obama zgodziłby się wprowadzić. W ten sposób, dostosowałby się częściowo do wymagań, jakie stawiają Republikanie. W swoim wczorajszym przemówieniu, prezydent USA zaproponował, aby cięcia objęły pomoc społeczną, w tym np. emerytury, renty czy opiekę zdrowotną dla starszych osób.

Kompromis z Republikanami może być i tak trudny, ponieważ propozycja Obamy jest praktycznie identyczna, jak ta z grudnia, gdy próbowano uniknąć klifu fiskalnego. Wtedy opcja ta nie spotkała się z aprobatą republikanów. Dodatkowo, zaniepokojeni taką uległością prezydenta są też niektórzy Demokraci.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Barack Obama zaproponował projekt budżetu na 2014r..

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm