pieniadz.pl

Bardzo dobre dane na temat niemieckiej produkcji przemysłowej

środa, 07-08-2013 godz. 15:03

Opublikowane dzisiaj przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki dane na temat tamtejszej produkcji przemysłowej wskazały, że najwyraźniej sytuacja gospodarcza naszych zachodnich sąsiadów ulega poprawie. Odnotowany w czerwcu wynik był najlepszym od 8 miesięcy. Produkcja przemysłowa wzrosła o 2,4% w stosunku do wcześniejszego miesiąca.
Niemieckie Ministerstwo Gospodarki podało dzisiaj, że w ujęciu miesięcznym tamtejsza produkcja przemysłowa zanotowała wzrost na poziomie 2,4%. Był to rezultat zdecydowanie lepszy od tego, którego spodziewali się rynkowi analitycy. Zakładano, że wzrost wyniesie zaledwie 0,3%, czyli rzeczywisty odczyt był aż o 2,1% lepszy od prognoz.

Poza tym, czerwcowy rezultat był najlepszym od 8 miesięcy. Dodatkowo, okazał się zdecydowanie lepszy od poprzedniego odczytu. W maju produkcja przemysłowa w Niemczech zmniejszyła się o 0,8% w stosunku do wcześniejszego, kwietniowego wyniku.

Jeżeli chodzi o wynik w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, to był to wzrost o równe 2,0%. To zdecydowanie lepiej niż w maju, gdy po skorygowaniu rezultatu, wskazano na spadek sięgający -1,2% r/r. Podany wynik za czerwiec 2013r. uwzględniał już konkretną liczbę dni roboczych. Warto dodać, że ten odczyt także był dużo lepszy od przewidywanego. Eksperci spodziewali się bowiem, że w ujęciu rocznym produkcja w przemyśle skurczy się o 0,3%.

Dzisiejsza publikacja danych dotyczących niemieckiej produkcji przemysłowej jest uzupełnieniem informacji, jakie napłynęły do nas w poprzednich dniach. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w maju wyraźnie wzrosła tam liczba zamówień w sektorze przemysłowym. Wynik był dużo lepszy od poprzedniego, jak i od prognoz eksperckich.

W poniedziałek okazało się także, że ogólny indeks PMI Niemiec, jak i PMI dla tamtejszego sektora znajdowały się powyżej poziomu 50,0 pkt, co wskazuje na rozwój. Analitycy coraz odważniej mówią już o końcu kryzysu i wyjściu niemieckiej gospodarki na prostą.

Jeżeli sytuacja naszych zachodnich sąsiadów rzeczywiście ulegnie trwałej poprawie, to będzie to również bardzo dobrą informacją dla samej Polski. Pamiętajmy, że od lat to właśnie Niemcy są głównymi odbiorcami polskich produktów eksportowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Bardzo dobre dane na temat niemieckiej produkcji przemysłowej.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm