pieniadz.pl

Bezrobocie znów w dół – tak wynika ze wstępnych danych MPiPS

wtorek, 07-10-2014 godz. 16:04

Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej opublikowało dzisiaj wstępne dane na temat wrześniowej stopy bezrobocia. Wynika z nich, że tendencja spadkowa została utrzymana, a odsetek Polaków nie mających pracy wynosił już po wakacjach 11,5%. Jeśli dane te zostaną potwierdzone, będzie to oznaczało, że odnotowano pierwszy wrześniowy spadek bezrobocia od 2008r.!
Opublikowane dziś przed resort pracy i polityki społecznej, wstępne dane na temat stopy bezrobocia odnotowanej we wrześniu 2014r. są niezwykle zadowalające. Wynika z nich, że odsetek bezrobotnych obywateli zmalał już po raz piąty z kolei.

Jeśli dane zostaną potwierdzone przez Główny Urząd Statystyczny, to będzie to pierwszy spadek bezrobocia, jaki odnotowano we wrześniu od 7 lat! Odkąd w 2008r. polski rynek pracy zaczął męczyć kryzys, bezrobocie we wrześniu albo rosło, albo w najlepszym przypadku utrzymywało się na poziomie z sierpnia.

Dokładne dane wskazały, że stopa bezrobocia w minionym miesiącu wynosiła 11,5%, czyli była o 0,2 punkty procentowe niższa niż w sierpniu. To również spory spadek w ujęciu rocznym – we wrześniu poprzedniego roku bezrobocie wynosiło w Polsce 13,0%. Liczba osób nie mających pracy spadła w sierpniu o ok. 30 tysięcy, co oznacza, że nie tylko procentowo, ale i nominalnie była to największa zniżka, jaką zaobserwowano na przestrzeni ostatnich 7 lat.

Po analizie sytuacji w poszczególnych regionach kraju udało się ustalić, że największy spadek stopy bezrobocia miał miejsce w woj. mazowieckim, łódzkim i dolnośląskim. W skali krajowej, od początku tego roku liczba osób bez pracy skurczyła się o 437 tysięcy.

Ponadto, resort podał, że we wrześniu do urzędów pracy trafiło 115 tysięcy ofert pracy lub aktywizacji zawodowej. To również bardzo zadowalające dane, ponieważ wynik jest o 23% lepszy niż w sierpniu i o 57% lepszy niż we wrześniu 2013r. Co więcej, tak dobrego odczytu nie zaobserwowano od 2001r., czyli od momentu, w którym takie statystyki w ogóle zaczeto prowadzić.

Szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że kolejny miesiąc ze spadkiem bezrobocia jasno pokazuje, iż sytuacja na rynku pracy realnie uległa poprawie, a to powinno napawać nas optymizmem na kolejne miesiące. Można bowiem liczyć, ze nawet bez wpływu czynników sezonowych, bezrobocie i tak będzie niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Niestety, eksperci twierdzą, że spadek bezrobocia nie jest rzeczywistym zjawiskiem, a jedynie udanym maskowaniem tego problemu. Pojawiają się głosy, że wiele miejsc tworzonych w ramach aktywizacji zawodowej nie zostanie utrzymanych, więc trudno nazwać je rzeczywistym zatrudnieniem.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Bezrobocie znów w dół – tak wynika ze wstępnych danych MPiPS.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm