pieniadz.pl

Bractwo Muzułmańskie chce zdobyć fotel prezydenta Egiptu

niedziela, 01-04-2012 godz. 09:09

Bractwo Muzułmańskie, które sprawuje kontrole nad prawie połową miejsce w parlamencie Egiptu, wysunęło własnego kandydata na prezydenta. Będzie nim Chairat al-Szatir, jeden z najbogatszych biznesmenów w Egipcie.
Islamiści wystawili swojego kandydata, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Oznajmili oni, że zmienili zdanie po przyjrzeniu się dotychczas zgłoszonym osobom, które mają rywalizować o urząd prezydenta. Mohamed Morsy - przywódca utworzonej przez Bractwo Partii Wolności Sprawiedliwości - stwierdził: Wybraliśmy drogę ubiegania się o prezydenturę nie dlatego, że pożądamy władzy ale dlatego, że większość, którą mamy w parlamencie nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zadań - podała Polska Agencja Prasowa.

Ugrupowanie Morsy’ego jest największą siłą w parlamencie - posiada 235 z 508 miejsc. W przypadku zwycięstwa Szatira w wyborach prezydenckich, które zaplanowano na maj 2012 roku, Bractwo Muzułmańskie stałoby się dominującą siłą polityczną w Egipcie. Komentatorzy podkreślają, że niegdyś formacja ta działała poza prawem.

Wystawienie przez Bractwo kandydata może wywołać sprzeciw partii liberalnych i świeckich, które obawiają się, że po umocnieniu swojej pozycji islamiści mogą narzucić państw fundamentalistyczny charakter. Do tej pory unikali oni tego typu retoryki. Obecnie fundamentaliści posiadają większość w liczącej 100 członków grupie roboczej, która pracuje nad projektem nowej konstytucji. Sytuacja ta niepokoi liczną mniejszość chrześcijańską i liberałów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Bractwo Muzułmańskie chce zdobyć fotel prezydenta Egiptu.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm