pieniadz.pl

Budżet na 2016r. uchwalony. Zakładany deficyt to 54,7 mld złotych

sobota, 30-01-2016 godz. 17:05

Za nami kolejne nocne posiedzenie Sejmu. Tym razem podczas obrad udało się przyjąć projekt budżetu na bieżący rok. Zakłada on zwiększenie deficytu do 54,7 mld złotych. Zdaniem ministra finansów, jest to poziom bezpieczny dla naszej gospodarki, a przy tym pozwala na realizację głównych celów polityki prorodzinnej planowanej przez rząd. Budżet zakłada wzrost PKB o 3,8% i inflację na poziomie 1,7%.
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu przyjęto projekt budżetu na bieżący rok. Zgodnie z jego założeniami, deficyt osiągnie 54,7 mld złotych. Szef resortu finansów twierdzi, że nie wpłynie on negatywnie na naszą gospodarką, za to pozwoli z powodzeniem prowadzić zaplanowaną przez Prawo i Sprawiedliwość politykę prorodzinną. Deficyt sektora finansów publicznych ma stanowić 28% polskiego Produktu Krajowego Brutto.

Jeśli chodzi o przewidywania odnośnie tempa rozwoju rodzimej gospodarki, to posłowie założyli, że PKB ma wzrosnąć o 3,8% na przestrzeni całego roku. Oprócz tego prognozują, że średnioroczny wzrost cen produktów i usług wyniesie 1,7%. Zdaniem polityków należących do partii rządzącej, dochody budżetowe będą na tyle wysokie, że bez problemu uda się sfinansować założenia i wejść w następny, 2017r. z „czystym kontem”.

Między czwartkiem a sobotą niższa izba Parlamentu podjęła decyzje w sprawie przeszło 300 poprawek, spośród których przyjęto ponad 20 projektów. Wszystkie były autorstwa PiS-u. Wśród nich pojawiła się m.in. ta zakładająca zmniejszenie kwoty przeznaczanej na działalność Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego budżet ma zostać uszczuplony o 10 mln złotych. Część tej kwoty zostanie wydana na organizację Światowych Dni Młodzieży.

Ponadto przyjęto poprawkę dotyczącą stworzenie rezerwy celowej, która będzie opiewała na 15 mln złotych. Środki zostaną wydane na organizację Światowych Dni Młodzieży. Aby było to możliwe, zmniejszone o ok. 6,5 mln złotych mają zostać wydatki na Najwyższą Izbę Kontroli, a o ok. 3,8 mln złotych zmniejszona zostanie pula wędrująca do Krajowego Biura Wyborczego.

Jedna z poprawek zakłada również zmniejszenie funduszy na działalność Kancelarii Senatu, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Państwowej Inspekcji Pracy, Instytutu Pamięci Narodowej, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Dziecka i Krajowego Rejestru Sądowego.

Większość zaoszczędzonych środków ma stanowić rezerwę budżetową, choć niektóre przydadzą się na podwyżki dla służby więziennej, a przede wszystkim, na organizację wspomnianych już Światowych Dni Młodzieży.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Doradca (31.01.2016 19:53)

Kredyt hipoteczny Wstępna decyzja w 1 dzień Okres kredytowania do 30 lat Wybór waluty: PLN/CHF/EUR/USD/GB https://form.aliorbank.pl/fk_forms/index.html?content=1700&partnerID=MNY_HIP_F&applicationID=000021341733

Podobne

Kursy walut 2022-11-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6813 -0,05%  -0,22gr
  • USD dolar 4,5164 +0,75%  +3,37gr
  • GBP funt 5,4141 -0,08%  -0,44gr
  • CHF frank 4,7449 -0,22%  -1,06gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm