pieniadz.pl

Budżet unijny zatwierdzony

Wczoraj popołudniu jednostki unijne zatwierdziły budżet na lata 2014-2020, którego projekt powstał w ostatni czwartek. Kompromis udało się wypracować głównie, dzięki zgodzie premiera Irlandii oraz szefa Parlamentu Europejskiego. Ustalono, że w przypadku środków unijnych obowiązywała będzie elastyczność pozwalająca na przenoszenie niewykorzystanych funduszy tak, by były one racjonalnie wydawane w innym czasie.
Zaakceptowany wczoraj przez jednostki unijne budżet UE na lata 2013-2020 zakłada wydatki w zobowiązaniach sięgające 960 miliardów euro oraz wydatki w realnych płatnościach wynoszące 908 miliardów euro. Dokument musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzony przez Parlament Europejski.

Zgodnie z warunkami stawianymi przez prezydującą aktualnie Unii Europejskiej Irlandię, do unijnego budżetu udało się wprowadzić elastyczność dotyczącą przenoszenia niewykorzystanych środków. Według finalnych ustaleń, taka opcja dysponowania pieniędzmi zostanie wprowadzona w 2015r.

Chociaż możliwe będzie takie przenoszenie środków finansowych, by udało się je rozdysponować, jak najrozsądniej, to jednak pojawią się pewne ograniczenia. Zarządzono, że do 2018r. suma przeniesionych funduszy w płatnościach nie będzie mogła być większa niż 7 miliardów euro. Rok później przesunięcia nie będą mogły podnosić kwoty o więcej niż 9 miliardów, a w roku 2020 nie będzie to mogło być więcej niż 10 miliardów euro.

Oprócz tego, zaakceptowany budżet unijny zakłada zwiększone wydatki na pomoc młodym ludziom mającym problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Pojawiły się również ustalenia związane z przyspieszeniem wydatków na badania naukowe oraz na pomoc dla średnich i małych firm. Już teraz wiadomo, że w przyszłym, 2014r., jak i w kolejnym, 2015r. w ramach wsparcia tych dziedzin przeniesionych zostanie 2,54 miliona euro.

Mniej więcej w połowie okresu, na który został ustalony budżet unijny, ma nastąpić jego szczegółowy przegląd. Ustalono, że ma się to odbyć nie później niż w roku 2016. Takie działanie pozwoli sprawdzić stan wydatków i potrzeby, jakie będą w tym czasie najważniejsze dla europejskich krajów. Dzięki temu, będzie można dokonać ewentualnych zmian, które przyspieszą funkcjonowanie unijnych gospodarek.

Poza tym, przy okazji opracowywania 7-letniego budżetu ustalono, że europejskie rządy znowelizują budżety na bieżący roku tak, aby uzyskać kwotę na zaległe płatności wynoszącą 11,2 miliarda euro. Zatwierdzono też pomysł stworzenia grupy roboczej zajmującej się systemem dochodów własnych w UE.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Budżet unijny zatwierdzony.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm