pieniadz.pl

CBOS: Jak Polacy oceniają najważniejsze instytucje w kraju?

sobota, 01-10-2016 godz. 20:08

CBOS wypytał Polaków o ocenę najważniejszych instytucji w kraju. Okazało się, że zdecydowana większość z nas ufa policji - przyznało to 72% respondentów. Wiele, bo aż 55% pytanych pozytywnie odnosi się do Kościoła Katolickiego. Coraz więcej osób korzystnie wypowiada się na temat ZUS-u, NFZ, sądów i wojska.
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej możemy dowiedzieć się, które instytucje Polacy oceniają najkorzystniej, a do których odnoszą się najbardziej negatywnie. W celu uzyskania wyników przeprowadzono sondaż w grupie niemal tysiąca pełnoletnich Polaków.

Polacy dobrze oceniają działania policji. Korzystnie o tych służbach mundurowych wypowiada się 72% respondentów. To wynik zbliżony do poprzedniego, publikowanego pół roku temu. Krytycznie wobec działań policji nastawionych jest natomiast 17% pytanych. Reszta nie ma zdania na ten temat.

Wśród podmiotów pozytywnie ocenianych wysokie miejsce zajmuje także Kościół Katolicki, o którym w superlatywach wypowiada się 55% ankietowanych. Negatywnie mówi o nim jednak 31% przepytanych obywateli. Nie zaskakuje fakt, że w grupie chwalącej Kościół, najwięcej jest osób starszych, skłaniających się ku prawicowym poglądom politycznym. Ciekawostką jest natomiast fakt, że sporo odnotowano też uczniów i studentów (63%).

Coraz więcej osób pozytywnie wypowiada się na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Korzystnie jego pracę ocenia 39% pytanych, a to najlepszy rezultat od 5 lat. Niemniej jednak wciąż 43% respondentów ma złe zdanie na temat ZUS-u. 18% nie udzieliło konkretnej odpowiedzi. Co ciekawe, dobre opinie zaobserwowano głównie wśród emerytów i rencistów, a negatywne przeważały u najmłodszych pytanych.

Jeśli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia, to chwali go sobie 31%, co jest odczytem najlepszym od 2012r. Mimo to wciąż krytykuje go 61% Polaków. Dobre zdanie o NFZ mają głównie osoby starsze, czyli te, które stosunkowo często korzystają z publicznej opieki medycznej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do CBOS: Jak Polacy oceniają najważniejsze instytucje w kraju?.

Podobne

Kursy walut 2022-09-23

+ więcej
  • EUR euro 4,7591 -0,35%  -1,67gr
  • USD dolar 4,8796 +0,94%  +4,53gr
  • GBP funt 5,4530 -0,40%  -2,20gr
  • CHF frank 4,9701 +0,16%  +0,80gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm