pieniadz.pl

CBOS: Polacy dobrze ocenili miniony rok

środa, 04-01-2017 godz. 16:04

CBOS postanowił zapytać Polaków, jak oceniają miniony rok. Większość, bo 65% uznało, że był on dobry zarówno dla nich samych, jak i dla ich rodzin. Także 65% stwierdziło, że był korzystny dla firm, w których pracują. Niemniej, już tylko 49% pytanych uznało, że 2017r. był dobry dla kraju, a zaledwie 27% oceniło go jako pozytywny dla świata.
Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w grudniu doroczny sondaż pozwalający określić, jak mijający rok oceniają obywatele naszego kraju. Ankietowani mają odnieść się do w nim do spraw osobistych, rodzinnych, zawodowych, a także do sytuacji w Polsce i na świecie. W 2017r. wynik był najlepszym, jaki odnotowano od 1989r.

Sytuację osobistą i rodzinną w minionym roku dobrze oceniło 65% pytanych. Za złą dla siebie uznało go 11%, a dla swoich rodzin – 7% respondentów. CBOS zwraca przy tym uwagę, że ocena całego roku ma związek z sytuacją materialną pytanych. Osoby zadowolone ze swoich finansów lepiej oceniają rok w odniesieniu do własnego życia. Aż 82% ludzi chwalących swoją kondycję finansową uznało 2017r. rok za dobry dla siebie i swoich rodzin. Wśród tych, którzy nie byli zadowoleni ze stanu konta, 20% uznało miniony rok za dobry dla siebie, a 24%b za udany dla swojej rodziny.

Dalsze dane wskazują, że lepiej od innych swoją sytuację oceniały osoby z wykształceniem wyższym, w przedziale wiekowym 18-44 lata, mieszkające w dużych miastach i wykazujące w swoim gospodarstwie domowym dochód na poziomie min. 2000zł na osobę. Poza tym więcej usatysfakcjonowanych było wśród osób o poglądach prawicowych i wśród pytanych o rozbudowanym życiu religijnym.

Jeśli chodzi o sytuację zakładów pracy, to pozytywnie oceniali ją głównie mężczyźni. Kondycję firm pochwaliło 70% panów, a tylko 60% pań. Aż 74% pozytywnych opinii pochodziło od pracowników spółek prywatnych i należących do Skarbu Państwa. Wśród pracowników sektora publicznego, pozytywnie o poprzednim roku wypowiedziało się 64% osób. Najniższy odsetek zadowolonych odnotowano wśród Polaków pracujących w gospodarstwach rolnych (48%).

Ocena sytuacji w kraju jest bardzo zróżnicowana. Zgodnie z przypuszczeniami, najlepsze zdanie na temat 2017r. mają osoby utożsamiające się z poglądami politycznej prawicy i angażujące się w życie religijne. Najgorzej do sytuacji krajowej odnoszą się natomiast sympatycy lewicy, osoby z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy dużych miast.

Jeśli chodzi o wydarzenia na świecie, to aż 30% ankietowanych uznało, że miniony rok był zły, a tylko 27% odniosło się do niego pozytywnie. 32%  respondentów stwierdziło, że nie był przeciętny, nie umiejąc zdecydować, czy ocenić go jako dobry, czy jako zły. Podobnie jak w przypadku oceny sytuacji krajowej, największy sceptycyzm wykazali ankietowani o wyższym lub średnim wykształceniu, pochodzący z dużych miast i nie praktykujący religijnie.

CBOS zapytało też o prognozy na nowy rok. 46% Polaków liczy, że będzie on lepszy dla nich, a 45% że będzie korzystniejszy dla ich rodzin. Zdecydowanie więcej jest optymistów w młodszej kategorii wiekowej, wśród ludzi w weku 18-34 lata. Także ponad 40% pytanych zakłada, że 2018r. będzie lepszy w ich miejscach pracy oraz w całej Polsce. Niemniej, nie oczekujemy wiele wobec sytuacji globalnej – tylko 34% respondentów zakłada, że na świecie będzie lepiej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do CBOS: Polacy dobrze ocenili miniony rok.

Podobne

Kursy walut 2018-01-19

+ więcej
  • EUR euro 4,1750 +0,21%  +0,87gr
  • USD dolar 3,3994 -0,33%  -1,14gr
  • GBP funt 4,7301 +0,18%  +0,85gr
  • CHF frank 3,5576 +0,30%  +1,05gr

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm