pieniadz.pl

CBOS: Polacy o instytucjach publicznych

sobota, 22-04-2017 godz. 20:08

CBOS sprawdził, jakie Polacy mają zdanie na temat funkcjonowania najważniejszych instytucji publicznych. O ile np. o policji i NBP sporo obywateli ma dobre zdanie, to jednak niemała jest grupa rodaków krytykujących ZUS, NFZ czy wymiar sprawiedliwości. Niekorzystnie w oczach respondentów wypadł również BOR.
Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o to, jak oceniają najważniejsze instytucje publiczne działające na terenie naszego kraju. Okazało się, że dość kiepsko oceniamy podstawowe urzędy państwowe. Aż 2/3 pytanych krytycznie ocenia działania Sejmu, a tylko 20% je chwali. W przypadku Senatu pozytywne opinie wyraziło 25% pytanych. Negatywne opinie o parlamencie pochodzą głównie od osób z wyższym wykształceniem i mieszkających w dużych miastach.

Zmniejszyła się grupa osób chwalących pracę prezydenta. Andrzeja Dudę w jego działaniach popiera 51% respondentów, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w poprzednim badaniu. Najwięcej sympatii głowa państwa budzi wśród najmłodszej grupy obywateli oraz wśród osób pochodzących z terenów wiejskich i posiadających wykształcenie podstawowe lub zawodowe.

CBOS zapytał o opinie na temat Kościoła Katolickiego. Dobre zdanie miało o nim 52% pytanych, a 35% krytykowało go. To wzrost o 4 p. p. Polacy źle wypowiadają się o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który negatywnie odbierany jest przez 43% respondentów. Lepsze zdanie na jego temat mają osoby zbliżające się do wieku emerytalnego lub będące na emeryturze. Związki zawodowe reprezentowane przez NSZZ „Solidarność” mogą liczyć na przychylność 28% Polaków, ale 36% pytanych krytykuje ich działania.

Polacy źle oceniają Narodowy Fundusz Zdrowia. Krytykuje go aż 67% ankietowanych. Pozytywnie wypowiada się o im 25% pytanych. Wyraźnie wzrósł też odsetek obywateli źle oceniających wojsko. Nie lubimy także Biura Ochrony Rządu, którego praca jest źle oceniana przez 43% rodaków. Zaskakiwać może za to fakt, że aż 70% Polaków dobrze ocenia Policję, a negatywnie odnosi się do niej tylko 16% respondentów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do CBOS: Polacy o instytucjach publicznych.

Podobne

Kursy walut 2020-07-03

+ więcej
  • EUR euro 4,4671 +0,03%  +0,12gr
  • USD dolar 3,9764 +0,60%  +2,36gr
  • GBP funt 4,9560 +0,12%  +0,60gr
  • CHF frank 4,2018 +0,23%  +0,98gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm