pieniadz.pl

CBOS sprawdził, co Polacy sądzą w listopadzie o sytuacji politycznej w kraju

niedziela, 20-11-2016 godz. 20:08

Najnowsze, listopadowe badanie CBOS wskazało, że wciąż 37% Polaków popiera politykę prowadzoną przez obecny rząd. Niemniej, aż 32% respondentów jest jej całkowicie przeciwnych. Jednocześnie aż 48% Polaków pozytywnie odnosi się do zmian, jakie dotychczas zaszły w naszym kraju pod rządami PiS. Czego jeszcze dowiedziano się z przeprowadzonych sondaży?
Centrum Badania Opinii Społecznej sprawdziło, jaki jest stosunek Polaków do sytuacji politycznej w kraju. Okazało się, że zwolenników obecnego rządu jest więcej niż jego radykalnych przeciwników.

Działania samodzielnej władzy Prawa i Sprawiedliwości popiera 37% respondentów, czyli o 1 punkt procentowy więcej osób niż poprzednio. Natomiast zdecydowanie przeciwnych jest jej 32% pytanych. 28% uznało, że nie potrafi jednoznacznie ocenić rządu.

Jeśli chodzi o same działania polityków z partii rządzącej, to ich dotychczasowe dokonania pozytywnie ocenia 48% ankietowanych. To o 3 p.p. więcej osób niż podczas wcześniejszego październikowego sondażu. Źle o osiągnięciach rządu mówi natomiast 39% pytanych.

Sama premier Beata Szydło budzi jednak dość ambiwalentne odczucia, ponieważ z jej pracy zadowolonych jest 44% badanych, ale zupełnie odmienne zdanie ma o niej 42% Polaków. 14% rodaków nie ma wykrystalizowanego zdania na temat szefowej rządu.

Jednocześnie 48% respondentów twierdzi, że polityka gospodarcza obecnego rządu nie poprawi sytuacji naszego kraju. Twierdzono tak jeszcze zanim okazało się, że rodzime PKB w III kwartale tego roku wypadło dużo gorzej niż w poprzednich miesiącach. Wciąż jednak 42% pytanych pochwala to, co z gospodarką robi PiS.

Niemalże tradycyjnie już, pozytywne opinie odnośnie działań gospodarczych rządu wyrażali głównie Polacy o poglądach prawicowych, z reguły ci praktykujący religijnie i mający wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne. Częściej były to osoby o niższych zarobkach.

Krytycznie wobec polityki gospodarczej rządu Beaty Szydło najczęściej wypowiadali się ludzie o lewicowych poglądach, częściej mieszkańcy miast o wyższym wykształceniu i stosunkowo wysokich dochodach. Jeśli chodzi o osoby nie uczestniczące regularnie w praktykach religijnych, to także one częściej źle oceniały działania rządu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do CBOS sprawdził, co Polacy sądzą w listopadzie o sytuacji w kraju.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm