pieniadz.pl

Ceny paliwa - czy jednak będą niższe?

niedziela, 06-05-2012 godz. 09:09

Były wielokrotne wzrosty cen, parokrotnie następowały ich obniżki, były protesty zmotoryzowanych, którzy domagali się tańszych paliw m.in. blokując stacje benzynowe. Czy to możliwe, że sytuacja wreszcie się zmieni? Chociaż nieznacznie, to jednak paliwo zaczyna tanieć. Na razie PKN Orlen i Lotos obniżają ceny hurtowe. Co będzie dalej? Analitycy patrzą w przyszłość z optymizmem.
W ciągu pierwszych dni maja ceny paliwa spadły o kilka groszy za litr. Niestety, dotyczy to na razie jedynie klientów kupujących paliwo w ilościach hurtowych. Niemniej jednak, można mieć nadzieję, że benzyna i olej będą również tańsze w przypadku klientów detalicznych.

Benzyna bezołowiowa Eurosuper 95 na stacji PKN Orlen w ilości hurtowej tysiąca litrów kosztowała w pierwszym tygodniu maja 4,481zł. To samo paliwo, jednak gatunku Super Plus 98 kosztowało 4,585zł. Natomiast tysiąc litrów oleju Ekodiesel wiązało się z wydatkiem 4,481zł. Olej Arktyczny 2 kosztował za to 4,661zł. Tysiąc litrów paliwa odnawialnego BIO 100 kosztuje obecnie 4,431zł. Mimo tego, w porównaniu ze wzrostami cen, obniżek na Orlenie było w tym roku znacznie mniej.

Także koncern Lotos zredukował hurtowe ceny paliw na swoich stacjach. W ostatnich dniach cena za tysiąc litrów benzyny bezołowiowej 95 spadła o 26zł. Dodatkowo, spadła również cena benzyny bezołowiowej 98. Obecnie, przy zakupie tysiąca litrów jest ona niższa o 23zł.

Analitycy są dobrej myśli. Twierdzą, że paliwo będzie nadal tanieć, a niższe ceny będą dotyczyły również ilości detalicznych. Zakładają, że litr benzyny 95 może wkrótce kosztować ok. 5,80-5,85gr, a olej napędowy ok. 5,71zł. Na razie obniżki to zwykle 1gr na litrze, lecz to także w pewnym stopniu zadowala klientów. Obecna sytuacja rynkowa może być zasługą m.in. coraz tańszej ropy na londyńskiej giełdzie. Jej cena spadła o 5 dolarów, ze 120 na 115 USD.

Na niższe ceny ropy wpływ mogą mieć czynniki gospodarcze sprawiające, że niemal na całym świecie spada zapotrzebowanie na ropę. Szczególnie w USA można zaobserwować spore zapasy tego surowca. Jednocześnie, jego wydobycie jest w ostatnim czasie szczególnie wysokie, a duże ilości na rynku doprowadzają do obniżenia kosztów nabycia ropy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ceny paliwa - czy jednak będą niższe?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm