pieniadz.pl

Chiny zaniepokojone amerykańskimi poczynaniami w Azji

niedziela, 20-11-2011 godz. 11:11

Tagi: ChinyUSA
Chiny zaniepokojone amerykańskimi poczynaniami w Azji
Chiński anglojęzyczny dziennik "Global Times" oznajmił, że Państwo Środka ostrzegło swoich sąsiadów. Pekin stwierdził, iż kraje te angażując się w rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim, narażają swoje stosunki handlowe z Chinami.
Pekin nie życzy sobie poruszania sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim w rozmowach z USA, twierdząc, że problemy te powinny być rozwiązywane dwustronnie. "Wszystkie kraje, które chcą być pionkami na amerykańskiej szachownicy stracą okazję do czerpania zysków z chińskiej gospodarki"- zagroził w artykule wstępnym "Global Times".

Tymczasem Barack Obama oznajmił, że Stany Zjednoczone zwiększą swoją pozycję militarną w rejonie Azji i Pacyfiku mimo cięć budżetowych. Ponadto zamierzają kształtować przyszłość tego regionu. Z kolei chiński resort spraw zagranicznych podkreślił, że Pekin respektuje interesy USA w Azji Wschodniej i jednocześnie zaapelował do Waszyngtonu o poszanowanie praw Państwa Środka w regionie.

Spory terytorialne na Morzu Południowochińskim o statusie międzynarodowym, których stroną jest Państwo Środka, dotyczą trzech kwestii. Są to roszczenia terytorialne do archipelagu Spratly, wysp Paracelskich oraz spór o podział wód Zatoki Tonkijskiej. Chińska Republika Ludowa wysuwa także roszczenia do archipelagów Pratas i Macclesfield Bank, ale ponieważ drugą stroną sporu jest Republika Chińska na Tajwanie, która nie stanowi podmiotu prawa międzynarodowego, spory te nie mają statusu sporu międzynarodowego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Chiny zaniepokojone amerykańskimi poczynaniami w Azji.

Podobne

Kursy walut 2019-10-21

+ więcej
  • EUR euro 4,2775 -0,16%  -0,69gr
  • USD dolar 3,8307 -0,51%  -1,96gr
  • GBP funt 4,9709 +0,08%  +0,38gr
  • CHF frank 3,8899 -0,18%  -0,70gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm