pieniadz.pl

Chorwacja członkiem UE od 1 lipca b.r. - znamy już jej przedstawiciela w KE

piątek, 26-04-2013 godz. 15:03

Chorwacja zostanie kolejnym krajem, który dołączy do wspólnoty europejskiej. Jej akcesja do UE ma nastąpić 1 lipca tego roku. Już teraz wiadomo, kto będzie reprezentował państwo w Komisji Europejskiej. Tym politykiem ma być Neven Mimica, aktualnie piastujący stanowisko wicepremiera zajmującego się sprawami wewnętrznymi, zagranicznymi oraz europejskimi. Jako komisarz UE, zajmie się ochroną konsumentów.
Wczoraj oficjalnie poinformowano o tym, że Neven Mimica zostanie komisarzem reprezentującym Chorwację w Komisji Europejskiej. Swoją funkcję zacznie sprawować od momentu wejścia tego państwa do wspólnoty. Ma to nastąpić 1 lipca bieżącego roku. Przypomnijmy, że każdy kraj ma prawo do wyboru jednego przedstawiciela, który zasiądzie w KE.

Jeśli chodzi o wybór konkretnego polityka, to ma on być mianowany przez głowy dotychczasowych państw członkowskich. Niezbędna jest też konsultacja z Parlamentem Europejskim, którego zdanie również liczy się przy wyborze komisarza.

Jose Barroso, przewodniczący KE, który odpowiada za przydzielanie poszczególnych funkcji członkom tej jednostki, planuje obsadzić Mimica na stanowisku komisarza ds. ochrony konsumentów. W ten sposób, chorwacki polityk przejmie część kompetencji, które dotychczas spoczywały na pochodzącym z Malty, Tonio Borgu. Maltańczyk zajmował się ochroną konsumentów oraz zdrowiem.

Nowy członek KE to socjaldemokrata, który był już w swojej ojczyźnie ministrem ds. europejskich oraz przewodniczącym komisji ds. integracji europejskiej.

Traktat akcesyjny został podpisany między Chorwacją a Unią Europejską pod koniec 2011r. Ustalono, że kraj ten zostanie prawowitym członkiem wspólnoty dokładnie dnia 1 lipca 2013r. Mimo tego, przez pewien czas pojawiały się problemy związane z akceptacją wstąpienia Chorwacji do unii przez Słowenię.

Dopiero w tym roku oba państwa doszły do porozumienia w sprawie depozytów Chorwacji znajdujących się w zlikwidowanym już banku słoweńskim. Po rozwiązaniu sporu, Słowenia wreszcie ratyfikowała traktat umożliwiający Chorwacji dołączenie do wspólnoty.

Przypomnijmy, że Chorwacja zaczęła snuć plany związane z przystąpieniem do UE już w 2005r. Przez pewien czas liczono na to, że już w 2011r. rzeczywiście nastąpi jej akcesja, jednak sprawa ta opóźniła się o kilka lat. Ostatecznie, traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011r. Na początku 2012r. Chorwaci wyrazili swoją opinię na temat wstąpienia do UE w referendum. 66,24% obywateli opowiedziało się za tym pomysłem.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Chorwacja członkiem UE od 1 lipca b.r. - znamy już jej przedstawiciela w KE.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm