pieniadz.pl

Co nam przyniesie nowy rok? Najważniejsze zmiany w Polsce

wtorek, 01-01-2013 godz. 10:10

Nowy rok zawsze niesie ze sobą jakieś zmiany w kwestii politycznej, gospodarczej, ekonomicznej. Tak będzie również tym razem – wraz z nadejściem 2013r. powinniśmy spodziewać się wejścia w życie wielu ustaw oraz nowelizacji aktów prawnych. Warto wiedzieć, co i kiedy dokładnie ma ulec zmianie. To pozwoli nam odpowiednio przygotować się do momentu, od którego obowiązywały nas będą nowe reguły postępowania.
Jedną z ważniejszych zmian dotyczących, przede wszystkim, wygody korzystania z usług medycznych, będzie opcja wizyt lekarskich bez potrzeby posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne. Od dzisiaj wystarczy jedynie dokument zawierający nasz numer PESEL. Na jego podstawie przychodnia samodzielnie odnajdzie w systemie internetowym informację na temat ubezpieczenia danego pacjenta. Gdyby nie udało się go znaleźć, to możemy podpisać oświadczenie, że takowe ubezpieczenie posiadamy.

Poza Elektroniczną Weryfikacją Uprawnień Świadczeniobiorców, pojawić ma się także opcja internetowego rejestrowania się w przychodniach lekarskich. Na razie taka możliwość dotyczy tylko części jednostek medycznych, jednak zakłada się, że ich baza będzie stale poszerzana.

Postępująca cyfryzacja będzie również widoczna na przykładzie telewizji. Rozpoczęty w listopadzie 2012r. proces cyfryzacji będzie kontynuowany do lipca 2013r., aż na terenie całego kraju odbierany będzie sygnał cyfrowy, a nie analogowy, jak dotychczas.

Oprócz tego, od 2013r. łatwiejszy ma być dostęp przedsiębiorstw do usług pocztowych. Dzięki temu, rząd chce wesprzeć firmy, dając im możliwość optymalnego funkcjonowania i pozwalając na zmniejszenie kosztów działania. Przedsiębiorcy będą od teraz mogli dokonywać szerszego zakresu czynności bez zezwoleń, jedynie na podstawie wcześniejszego wpisu do rejestru operatorów pocztowych.

Zmieni się także prawo dotyczące zbiórek publicznych. Każda z nich będzie musiała zostać zarejestrowana, a następnie, informacja na jej temat pojawi się w internecie. Dzięki temu, każdy, kto zechce pomóc w danej akcji, będzie miał szansę sprawdzenia jej wiarygodności.

Od dzisiaj obowiązywała będzie także nowa minimalna stawka miesięcznego wynagrodzenia. Będzie to 1600zł brutto, czyli o 100zł więcej, niż do tej pory. W 2013r. należy się też spodziewać wzrostu stopy bezrobocia i dalszych, licznych upadłości firm. Z pewnością odczujemy spowolnienie gospodarcze, jednak według optymistycznych wizji ekspertów, potrwa to tylko do połowy roku.

Jak zwykle, nowy rok wiąże się również ze zmianą cen. Niektóre poszybują w górę, inne spadną. Podrożenia należy spodziewać się głównie wśród produktów mącznych, ze względu na wzrost rynkowej ceny zbóż. W górę pójdą też ceny cukru, mięsa, herbaty i kawy oraz papierosów. Wyższe będą także opłaty za wodę oraz energię elektryczną, wywóz śmieci i czynsz. Ponadto, podrożeje gaz LPG. Wyraźnie więcej zapłacimy także za egzaminy na prawo jazdy oraz za bilety komunikacji publicznej.

Stanieje natomiast gaz, co odczują głównie ci, którzy używają go najwięcej, czyli przede wszystkim osoby korzystające z gazowego ogrzewania mieszkań. Według ekspertów, cena gazu ma być niższa nawet o 10% w stosunku do stawek z roku 2012. Taniej ma być na rynku nieruchomości oraz na rynku motoryzacyjnym, szczególnie w kwestii usług świadczonych przez dilerów samochodowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

GdaTrue (18.01.2014 05:04)

Kto przeprowadza tajemnicze eksperymenty na ludziach w naszym kraju (Gdańsk, Trójmiasto)? Niby zjawisko rzadkie, ale dla niektórych ludzi może stać się życiowym koszmarem w nowym roku. Te mocno podejrzane badania (jeśli można tak to nazwać?) są prowadzone przez niejawne formacje należące do najprawdopodobniej do wojska, choć nikt tego potwierdzić nie chce ani nie może. Do formacji tych należy wiele kobiet, zwłaszcza o wykształceniu psychologicznym i socjologicznym, a więc nie jest to formacja czysto wojskowa. Istnieją poglądy, że to garstka psycholożek manipuluje sobie wojskiem, prowadząc prywatną wojnę. Zapragnęły manipulować ludźmi, w końcu zaczęły manipulować i wojskiem, i z pewnością nie ogranicza się to tylko do przekazów ustnych. Prowadzą oni tajne badania z udziałem nieświadomych swej roli osób zamieszkujących w naszym kraju. Wstępnie wybierają osoby gdzieś na mieście na podstawie ich krótkiej obserwacji. Różnymi sposobami powodują u nich objawy przypominające różne formy schizofrenii. A później (może to trwać latami) obserwują w jaki sposób zachowuje się dana osoba pod wpływem różnych czynników. Potem stosują wobec nich kolejne manipulacje. A często w skrajnych wypadkach doprowadzają swoje ofiary do niezmiernie ciężkich schorzeń. Formacje te wychodzą z założenia, że osoby te (ofiary) nie doświadczą na sobie widocznych skutków "eksperymentów". Dlatego też pozostawia się je w dezinformacji. Ale rzeczywistość bywa różna, często zupełnie inna niż przewidywania garstki nieudacznych specjalistów. Zdarza się, że dana osoba wskutek tych działań wyląduje na długie lata na zamkniętym oddziale szpitala psychiatrycznego. Czy wobec tego "eksperymenty" te są zgodne z prawem obowiązującym w Polsce, prawem unijnym, etc.? Do kogo może zwrócić się osoba poszkodowana jeśli pozpozna u siebie w porę skutki takich działań, skoro formacje te nie kwapią się wcale do jakiejkolwiek naprawiania szkody.

CloneFBPrisa (21.05.2020 17:09)

Hệ Thống Bán token tự động - Bán Token Giá rẻ. Truy cập : http://accs.vn

CloneFBPrisa (21.05.2020 17:12)

Shop Bán Clone Bán Token Tự Động Giá Rẻ - http://accs.vn

Podobne

Kursy walut 2020-05-29

+ więcej
  • EUR euro 4,4503 +0,54%  +2,39gr
  • USD dolar 4,0031 -0,53%  -2,13gr
  • GBP funt 4,9213 -0,21%  -1,03gr
  • CHF frank 4,1621 +0,31%  +1,27gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm