pieniadz.pl

Czy polskie firmy zdołają zatrzymać pracowników?

czwartek, 23-03-2017 godz. 16:04

Firma doradcza KPMG nie ma wątpliwości, co do tego, że na przestrzeni kilku najbliższych lat najtrudniejszym zadaniem, stojącym przed polskimi przedsiębiorstwami, będzie zatrzymanie pracowników. Jak dość łatwo można się domyślić, najważniejsza będzie tu motywacja w postaci wystarczająco wysokiej pensji.
Firma doradczo-audytowa KPMG podzieliła się swoimi obserwacjami dotyczącymi polskich przedsiębiorstw. Stwierdzono, że na przestrzeni najbliższych dwóch lat aż 75% pracodawców może mieć problemy z utrzymaniem kadry pracowniczej. Rosnące możliwości znalezienia pracy mają bowiem zachęcać podwładnych do szukania lepszych warunków zatrudnienia. W efekcie, firmy będą musiały liczyć się ze sporą rotacją na różnych stanowiskach.

Okazuje się, że w raporcie Key Employer Challenges znalazły się dane, z których wynika, że aż 96% ankietowanych pracodawców uważa zatrzymanie pracowników za jeden z głównych elementów polityki kadrowej w bieżącym roku. Nierozerwalnie łączy się to z zapewnieniem podwładnym satysfakcjonujących ich wynagrodzeń.

Odpowiednio wysokie pensje uważane są za najważniejszy czynnik wpływający na chęć pozostania pracownika w danej firmie. Obecnie 81% przedsiębiorstw przyznaje, że system wynagrodzeń ustala na podstawie specyfiki branży oraz lokalnego rynku. Niemniej, ponad 30% firm deklaruje, że w najbliższym czasie będzie jeszcze dostosowywać płace do oczekiwań pracowników.

W badania wyodrębniono 5 sektorów gospodarki, w których zatrzymanie pracowników będzie dla firm szczególnie trudne. Chodzi o przemysł, usługi, nowoczesne technologie, a także sektor chemiczny oraz nieruchomości i budowlankę. Odchodzenie pracowników wyjątkowo negatywnie będzie odbijał się na firmach małych i średnich

Na niespodziewane odejścia podwładnych skarżyło się w badaniu 90% ankietowanych podmiotów gospodarczych. 30% firm zapowiada,  że zredukuje liczbę odejść, przy czym 29% planuje skupić się na staraniach związanych z zatrzymaniem pracowników piastujących najwyższe stanowiska, np. kierownicze.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Czy polskie firmy zdołają zatrzymać pracowników?.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm