pieniadz.pl

Dalsze problemy ze „zbliżeniówkami” – GIODO ostrzega!

sobota, 30-03-2013 godz. 15:03

Generalny inspektor ochrony danych osobowych ostrzega przed używaniem kart zbliżeniowych. Otwarcie przyznaje, że istnieją spore wątpliwości związane z ich bezpieczeństwem. Przypomnijmy, że już od pewnego czasu mówi się o kradzieżach z kont dokonywanych przy pomocy kart tego rodzaju. Problemem okazuje się być także mało skuteczna ochrona podczas przetwarzania danych osobowych.
Po serii kradzieży dokonanych przy użyciu kart zbliżeniowych, generalny inspektor ochrony danych osobowych, Wojciech Wiewiórowski przyznał, że kwestia bezpieczeństwa kart płatniczych tego rodzaju budzi wiele wątpliwości. Jednocześnie, zaapelował o większą ostrożność przy korzystaniu z tych transakcji.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, generalny inspektor ochrony danych osobowych przyznał, że wprowadzone całkiem niedawno w polskich bankach karty zbliżeniowe nie są w pełni bezpieczne. Wiele wskazuje na to, że nie zostały one dokładnie przetestowane przed dopuszczeniem do użytku. Najwyraźniej bowiem, technologia, która umożliwia korzystanie z tych kart, nie zapewnia odpowiedniej ochrony.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że karty zbliżeniowe zostaną jeszcze raz sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa dokonywanych transakcji. Wojciech Wiewiórowski poprosił o to szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Dokonana miałaby zostać analiza rozwiązań technologicznych, które wykorzystano w kartach zbliżeniowych. Poza tym, sprawdzona miałaby zostać kwestia ich wpływu na ochronę danych osobowych właścicieli.

Ponadto, w trakcie sprawdzania bezpieczeństwa kart zbliżeniowych, miałoby dojść do przetestowania, czy działanie takich kart jest dostosowane do rekomendacji D. Rekomendacja ta jest związana z zarządzaniem technologią informacyjną w sposób taki, który gwarantuje ochronę środowiska teleinformatycznego, jakie funkcjonuje w instytucjach bankowych.

Co prawda, większość kradzieży z kart zbliżeniowych wynikała głównie z faktu, iż przy płatnościach na kwotę nie wyższą niż 50zł, banki nie sprawdzają transakcji, a nie z powodu wypływu danych osobowych, to jednak od niedawna pojawiają się informacje, jakoby pozyskanie danych osobowych posiadaczy takich kart było stosunkowo proste. Ponadto, mówi się o łatwości kopiowania tych kart.

GIODO zwrócił także uwagę na problemy związane z płatnościami przy pomocy telefonów komórkowych. Okazuje się, że istnieją aplikacje pozwalające na takie wydłużenie odległości odczytu przez terminal danych z karty, które sprawiają, że rzeczywista płatność może być wykonana z karty innej osoby, niż ta robiąca aktualnie zakupy.

Według zapewnień, KNF już zbiera konkretne informacje na temat kart zbliżeniowych, by wkrótce móc zacząć ich sprawdzanie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Dalsze problemy ze „zbliżeniówkami” – GIODO ostrzega!.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm