pieniadz.pl

Dane na temat polskiej produkcji przemysłowej lepsze od prognoz

środa, 17-07-2013 godz. 17:05

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dzisiaj popołudniu najnowsze dane na temat produkcji przemysłowej w Polsce. W czerwcu b.r. zanotowała ona bardzo dobry, bo aż 3-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Taki wynik jest dwukrotnie lepszy od przewidywań analityków. To także znacznie lepiej niż przed miesiącem, gdy produkcja spadła o 1,8%.
Jak pokazują najnowsze dane zaprezentowane dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa zanotowała w czerwcu wyraźne odbicie. Po majowym spadku o 1,8% w ujęciu rocznym, tym razem wzrosła aż o 3,0% r/r. To wynik dwukrotnie lepszy od przewidywań ekspertów, którzy zakładali wzrost tylko o 1,5%.

Jeżeli chodzi o wzrost w ujęciu miesięcznym, to produkcja zwiększyła się o 3,1%. Natomiast produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w poprzednim miesiącu o 4,5%. Te dane również są zdecydowanie lepsze od założeń eksperckich. Na przestrzeni całego pierwszego półrocza produkcja przemysłowa była o 0,4% niższa niż w tym samym okresie roku 2012.

Dokładniejsze dane wskazują, że produkcja przemysłowa wzrosła w 25 spośród wszystkich 34 działów gospodarki . Szczególnie wysoki był wzrost w dziale produkcji urządzeń elektrycznych, która zwiększyła się o 16,8%. Produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny zanotowała wzrost o 11,0%, a produkcja mebli wzrosła o 9,9%. Zadowalające były również wzrosty w dziale wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 9,3%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 7,7%) oraz papieru i wyrobów z papieru (o 4,7%).

Spadek produkcji przemysłowej został natomiast odnotowany w 9 działach gospodarki. Najmocniej zmalała produkcja metali, która obniżyła się o 10,8%. Słabo wypadła też produkcja wyrobów farmaceutycznych, która skurczyła się o 8,1%. Poza tym, niemałe spadki dotyczyły wydobycia węgla kamiennego i brunatnego (o 3,3%) czy komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,9%).

Po raz kolejny słabe wyniki zanotowało budownictwo. Spadki w ujęciu rocznym dotyczyły w czerwcu wszystkich jego działów. Najmocniejszy był spadek produkcji w dziale wznoszenia obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Wyniósł on 20,8%. Niewiele lepiej było w dziale wznoszenia budynków, w którym produkcja zmalała o 20,2%. W przedsiębiorstwach zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi spadek produkcji wyniósł 11,3%.

Lepiej wyglądała sytuacja w porównaniu do wcześniejszego miesiąca tego roku. Wobec maja wszystkie działy budowlane zanotowały wzrost produkcji. Najmocniej był on odczuwalny w zakresie robót budowlanych specjalistycznych (o 24,7%), robót związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 22,2%) oraz robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (o 12,9%).

Jeśli chodzi o całe pierwsze półrocze, to produkcja budowlano-montażowa zmalała w tym czasie o 21,5% w porównaniu do pierwszego półrocza roku ubiegłego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Dane na temat polskiej produkcji przemysłowej lepsze od prognoz.

Podobne

Kursy walut 2020-09-17

+ więcej
  • EUR euro 4,4514 -0,03%  -0,14gr
  • USD dolar 3,7713 +0,50%  +1,87gr
  • GBP funt 4,8874 +0,88%  +4,27gr
  • CHF frank 4,1410 +0,09%  +0,37gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm