pieniadz.pl

Deficyt budżetowy w 2014r. wyraźnie mniejszy od prognoz

czwartek, 08-01-2015 godz. 16:04

Jak poinformował dzisiaj minister finansów Mateusz Szczurek, deficyt budżetowy w naszym kraju był w 2014r. o 17 mld złotych niższy od zakładanego. Wyniósł mniej niż 30 mld złotych. Dochody budżetowe były wyższe od planów zawartych w ustawie, natomiast wydatki okazały się być niższe. Wyliczenia dotyczące wzrostu gospodarczego wskazują, że polskie PKB wzrosło o 3,4%.
Minister Finansów Mateusz Szczurek przedstawił dziś Senatowi budżet na bieżący rok. Przy okazji podsumował rok poprzedni, podając szereg istotnych informacji na temat stanu naszej gospodarki. Wśród najważniejszych danych znalazły się te dotyczące deficytu. Okazało się, że był on aż o 17 mld złotych mniejszy od tego, o którym napisano w ustawie budżetowej na 2014r.

Dokładniejsze dane wskazują, że deficyt w minionym roku wyniósł mniej niż 30 mld złotych, co można uznać za prawdziwe osiągnięcie. Odnotowane dochody budżetowe były o 5 mld złotych wyższe od spodziewanych, a do tego o ok. 12 mld złotych niższe okazały się być planowane wydatki. Wspomniano nawet, że istnieje prawdopodobieństwo, że deficyt spadł do poziomu nieprzekraczającego 3% wartości polskiego PKB.

Przy okazji szef resortu finansów zapowiedział, że w tym roku liczy się na dalszy spadek deficytu budżetowego. Celem, o którym mowa  w ustawie budżetowej jest sprowadzenie go do poziomu 2,8%, jednak w rzeczywistości politycy mają nadzieję, że będzie on jeszcze niższy.

Choć nie ma jeszcze szczegółowych danych, do wedle założeń, inflacja w 2014r. oscylowała wokół zera. We wcześniejszym, 2013r. było to 0,9%, natomiast w obecnym roku eksperci nie spodziewają się żadnych większych zmian w porównaniu do 2014r. Prognozuje się, że ceny nie będą rosły w znacznym tempie, co jest nawet uważane za zagrożenie dla budżetu.

W ustawie budżetowej liczono na inflację w 2015r. wynoszącą 2,5%, jednak minister szczerze przyznał, że cel ten jest bardzo mało prawdopodobny do osiągnięcia. Należy jednak podkreślić, że to dobra informacja dla obywateli, bo przy dalszym wzrośnie płac, rosnąć będą także realne wynagrodzenia. Według prognoz MF, w 2015r. nadal widoczna będzie tendencja spadkowa w kwestii stopy bezrobocie, a rosło będzie zatrudnienie.

Senacka komisja budżetowa zarekomendowała wprowadzenie kilku poprawek. Mają one dotyczyć m.in. przesunięcia części funduszy wewnątrz Ministerstwa Obrony Narodowej i zwiększenia środków na „Centralne wsparcie w obronie narodowej” oraz zmniejszenia środków na Polską Agencję Kosmiczną.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Deficyt budżetowy w 2014r. wyraźnie mniejszy od prognoz.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm