pieniadz.pl

Deficyt budżetu państwa sięgnął w styczniu niemal 25% rocznego planu! Co będzie dalej?

sobota, 16-02-2013 godz. 15:03

Według najnowszych danych gospodarczych, które napłynęły do nas z Ministerstwa Finansów w piątek wieczorem, pod koniec stycznia b.r. budżet państwa zanotował deficyt na poziomie 8 miliardów 436,9 miliona złotych. Daje to aż 23,7% z całego planu deficytowego ustalonego na rok 2013, ponieważ ustawa zakłada, że na przestrzeni tych 12 miesięcy dziura budżetowa nie może wynieść więcej niż 35 miliardów 565,5 miliona złotych.
Co prawda, w ustawie budżetowej jasno określono, że deficyt nie może wynieść więcej niż 35 mld 565,5 mln złotych, jednak eksperci przyznają, że jest to cel praktycznie niemożliwy do osiągnięcia. Zauważają, że zarówno deficyt, jak i planowany wzrost Produktu Krajowego Brutto będą najprawdopodobniej słabsze od oczekiwań. Warto zauważyć, że obie te kwestie są ze sobą ściśle powiązane, bo niemal pewnym jest, iż słabszy wzrost gospodarczy da niższy napływ funduszy pochodzących z opłat podatkowych.

Pojawiają się także inne dane, które nie są zgodne z wcześniejszymi prognozami rządowymi. Okazuje się, że inflacja hamuje dużo szybciej, niż spodziewali się tego politycy. Podczas tworzenia projektu ustawy budżetowej wychodzono z założenia, że inflacja w całym roku 2013 sięgnie 2,7%, natomiast już w pierwszym miesiącu tego roku spadła ona do poziomu 1,7%. Najprawdopodobniej będzie to kolejnym czynnikiem, który przełoży się na zmniejszenie dochodów budżetowych pochodzących z podatków.

Jak wyliczają analitycy, na przestrzeni całego pierwszego miesiąca b.r. budżet państwa wzbogacił się o 23,7 mld złotych uzyskanych z podatków, co daje nam ok. 9% z całej sumy, którą zakładano na 2013r. Jeśli chodzi o ogólne wpływy, nie tylko te podatkowe, to sięgnęły one ok. 26,9 mld złotych, co stanowi 8,7% z całego planu budżetowego. Podliczono również wydatki, które w ciągu tych pierwszych 31 dni wyniosły 34,4 mld złotych.

Mimo tego, że początkowe dane dotyczące niemal wszystkich istotnych kwestii budżetowych prezentują się dość kiepsko, to jednak eksperci nie wpadają jeszcze w panikę. Przypominają, że to nie pierwszy raz, kiedy deficyt budżetowy w pierwszych miesiącach rzeczywiście sięga dużych rozmiarów, jednak w późniejszym okresie roku maleje. Poza tym, podkreśla się, że dopóki nie poznamy rządowej rozpiski wydatków oraz dochodów planowanych na ten rok, to trudno określić, jak trudna jest obecna sytuacja budżetu państwa.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Deficyt budżetu państwa sięgnął w styczniu niemal 25% rocznego planu! Co będzie dalej?.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm