pieniadz.pl

Deregulacja zawodów - Jarosław Gowin zapowiada dalsze działania

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział, że lista zawodów, które mają ulec deregulacji w trzecim etapie całego procesu otwierania profesji w naszym kraju, jest już gotowa. Dzięki takim działaniom, więcej osób będzie miało możliwość podjęcia pracy na poszczególnych stanowiskach, bez spełniania dotychczasowych, bardzo restrykcyjnych wymogów. Niektórych ten pomysł oburza.
Deregulacja zawodów w Polsce rozpoczęła się kilka miesięcy temu po tym, jak we wrześniu 2012r. pozwolenie na takie działania wydał rząd. Dzięki temu, dostęp do wielu zawodów ma być łatwiejszy niż dotychczas. Choć pomysłowi sprzeciwia się wielu aktualnych pracowników funkcjonujących w branżach, które mają ulec deregulacji, jak i część pracodawców, to jednak eksperci podkreślają, że w innych europejskich krajach liczba regulowanych zawodów jest średnio o ponad 50% krótsza niż w Polsce.

Uproszczenie zasad, na jakich można podjąć się pracy w konkretnym zawodzie ma być jednym z kroków wykonywanych w celu zmniejszania bezrobocia i wyrównywania szans na rynku pracy. Do tej pory poznaliśmy już kilkadziesiąt zawodów, które zostały otwarte w dwóch poprzednich turach deregulacji. Obecnie szef resort sprawiedliwości, Jarosław Gowin zapowiada, że ustalona została już lista zawodów, które znajdą się w trzecim etapie deregulacji.

W trzeciej turze otwierania zawodów znaleźć mają się m.in. profesje związane z sektorem finansowym, jak też szereg innych, związanych np. ze sztuką. Jedną z najważniejszych zmian będzie deregulacja zawodu maklera papierów wartościowych oraz giełd towarowych. Oprócz tego, łatwiej będzie zostać strażakiem, rzecznikiem patentowym, rzeczoznawcą w służbie przeciwpożarowej, a także muzealnikiem czy konserwatorem zabytków.

Jak zapowiada minister sprawiedliwości, projekt deregulacji zawodów jest już niemal gotowy. Jeszcze w bieżącym miesiącu ma on trafić do konsultacji społecznych. Również w tym miesiącu ma on zostać dokładnie omówiony podczas spotkań międzyresortowych.

Tak samo, jak przy poprzednich etapach deregulacji zawodów, tak i tym razem dotychczasowi pracownicy poszczególnych branż są bardzo niezadowoleni z takiej decyzji. Nie podoba im się to, że zmniejszenie wymagań, co do kandydatów na konkretne stanowiska może doprowadzić do obniżenia się prestiżu danych profesji. Obawiają się, że teraz kompetencje do wykonywania tych zwodów będą nabywać osoby niewystarczająco przygotowane do pełnienia tych obowiązków.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Deregulacja zawodów - Jarosław Gowin zapowiada dalsze działania.

Podobne

Kursy walut 2023-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4851 -0,66%  -2,97gr
  • USD dolar 4,1933 +0,07%  +0,30gr
  • GBP funt 5,2031 -0,97%  -5,12gr
  • CHF frank 4,6041 -0,63%  -2,91gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm