pieniadz.pl

Deutsche Bank o Polakach i ich finansach

wtorek, 26-01-2016 godz. 17:05

Deutsche Bank sprawdził, jak wyglądała sytuacja finansowa Polaków w minionym, 2015r., a jednocześnie dowiedział się, jakie plany względem swoich pieniędzy mamy na nowy rok. Sprawdzono również, jakie są finansowe marzenia obywateli naszego kraju. Okazało się, że wcale nie pragniemy wiele.
Deutsche Bank sporządził nowy raport dotyczący finansów obywateli naszego kraju. Czego dowiedziano się na temat naszych aktualnego stanu naszego portfela, ale też marzeń i planów finansowych? Jedną z ciekawostek jest fakt, że  większości ankietowanych do szczęścia wystarczyłoby 0,5 mln złotych. Takiej odpowiedzi udzieliło ponad 30% badanych. Ok. 20% respondentów zadowoli się kwotą w wysokości 100-500 tys. złotych, natomiast ok. 25% będzie uradowanych oszczędnościami wynoszącymi choćby 10 tys. zł.

Niestety, duża część naszego społeczeństwa może jedynie snuć plany o oszczędnościach, ponieważ aż 43% pytanych nie posiada żadnych środków odłożonych na „czarną godzinę”. Co więcej, 60% z nich nie planuje rozpocząć oszczędzania w bieżącym roku. Natomiast jeśli chodzi o tych, którzy oszczędzają, to Deutsche Bank dowiedział się jeszcze, w jaki sposób to robią.

I tak oto 29% ankietowanych odkłada środki na koncie bankowym, a 18% przechowuje je na lokatach. Wciąż sporo, bo 10% obywateli naszego kraju decyduje się na skrzętne ukrycie gotówki w domu. Niewielu jest inwestujących. Nieco ponad 8% respondentów ulokowała oszczędności w nieruchomościach. Mniej niż 6% ankietowanych wybrało fundusze inwestycyjne, a 3% nabywa akcje.

Okazuje się przy tym, że Polacy rzadko zabezpieczają się na emeryturę. Większość zamierza polegać na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, bo niespełna 6% pytanych odkłada pieniądze na funduszach emerytalnych z tzw. „III filaru”. Skoro niewielu odkłada na życie w stanie spoczynku zawodowego, to w takim razie na co oszczędzamy najczęściej?

Polaków do oszczędzania najbardziej skłania zagrożenie niespodziewanymi sytuacjami. 55% pytanych odkłada więc po prostu na „czarną godzinę”. Na edukację swoich dzieci odkłada 17% Polaków, a na nowe mieszkanie zbiera 10,5% ankietowanych. Poza tym pojawiały się odpowiedzi, takie jak wysoka emerytura (5,7%) czy nowy samochód (niespełna 10%). Ok. 6% odkłada na lepsza, ale bliżej nieokreśloną przyszłość.

Deutsche Bank przyjrzał się także tym, którzy mają odwagę i możliwości, by inwestować. Odkryto, że Polacy zwracają uwagę głównie na bezpieczeństwo inwestycji, a w mniejszym stopniu na zysku. Inwestycjami są głównie nieruchomości (45%), rzadziej złoto (7,2%). Mniej niż 7% pytanych wskazało lokatę bankową i akcje, a obligacjami zainteresowanych jest ledwie 2,6% Polaków.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Deutsche Bank o Polakach i ich finansach.

Podobne

Kursy walut 2022-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,6684 -0,28%  -1,29gr
  • USD dolar 4,5066 -0,22%  -0,98gr
  • GBP funt 5,4151 +0,02%  +0,10gr
  • CHF frank 4,7421 -0,06%  -0,28gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm