pieniadz.pl

Dług publiczny w krajach strefy euro - Grecja na końcu, Luksemburg i Estonia liderami

niedziela, 19-10-2014 godz. 16:04

Aby wstąpić do strefy euro, kraje muszą obniżyć swój dług publiczny. Nie może on przekraczać 60% wartości Produktu Krajowego Brutto danego państwa. Okazuje się jednak, że wielu aktualnych członków Eurolandu w znacznym stopniu przekracza ustalone kryterium. Największy dług od kilku lat ma Grecja. W jej przypadku sięga on 175,1% tamtejszego PKB. A jak wygląda sytuacja w innych krajach?
Kryteria, jakie muszą spełnić państwa chcące dołączyć do strefy euro są jasno określone. Jedną z najważniejszych kwestii jest dług publiczny, który nie przekracza 60% PKB danego kraju. Mimo to wiele państw Eurolandu boryka się ze znacznie większym zadłużeniem. Rekordy bije od kilku lat Grecja, w której dług ten wynosi już 175,1% PKB.

Niewiele lepiej jest we Włoszech, gdzie dług stanowi 132,6% tamtejszego PKB. Jeszcze ciekawsze jest jednak to, że Włochy nigdy nie mogły pochwalić się zadłużeniem zgodnym z kryterium 60%, ponieważ dotyczy ono tylko nowych członków strefy euro. Jako że Italia była jednym z tych krajów, które przyczyniły się do powstania Eurolandu, nigdy nie musiała dostosowywać się do tych wymogów.

Choć Portugalia przez dłuższy czas radziła sobie z ograniczaniem zadłużenia publicznego, to jednak kryzys gospodarczy odbił na niej swoje piętno i spowodował, że od 2008r. jej dług znacznie wzrósł. W ubiegłym roku wynosił już 129% PKB. Identyczna sytuacja zauważalna była w Irlandii, gdzie po latach utrzymywania długu publicznego na niskim poziom, wraz z początkiem kryzysu zaczął on drastycznie wzrastać. W 2013r. osiągnął poziom 123,7% tamtejszego PKB.

Cypr to jeden z młodszych członków strefy euro. Gdy do niej wstępował w 2008r., jego zadłużenie publiczne wynosiło mniej niż 50% PKB. Według ostatnich danych było to już jednak 111,7% PKB. Pod względem wysokości zadłużenia kiepsko radzi sobie też względnie silna gospodarczo Belgia. Podobnie jak we Włoszech, nigdy nie osiągnęła ona ustalonego limitu, a najniższy poziom jej zadłużenia wynosił aż 84% PKB. W ubiegłym roku było to 101,5% PKB.

Który kraj w takim razie radzi sobie najlepiej? Jednym z przykładów jest Finlandia, która nigdy nie przekroczyła limitu długu publicznego. W minionym roku jej zadłużenie wynosiło 57,0% PKB. Jeszcze lepiej wyglądała sytuacja na Słowacji, gdzie było to 55,4% PKB. W czołówce znajdują się też Litwa i Łotwa, gdzie zadłużenie nie przekroczyło nawet 40% PKB! Zdecydowanymi liderami są jednak Luksemburg i Estonie, w których dług publiczny wynosił w 2013r. odpowiednio 23,1% oraz 10,0% ich PKB.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Dług publiczny w krajach strefy euro - Grecja na końcu, Luksemburg i Estonia liderami.

Podobne

Kursy walut 2022-08-12

+ więcej
  • EUR euro 4,6832 +0,19%  +0,87gr
  • USD dolar 4,5459 +0,56%  +2,53gr
  • GBP funt 5,5357 +0,03%  +0,18gr
  • CHF frank 4,8318 +0,38%  +1,84gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm