pieniadz.pl

Duży odsetek bezrobotnych – nie tylko w Polsce

piątek, 04-05-2012 godz. 09:09

Choć to głównie Polacy przez ostatnie lata wyjeżdżali zagranicę w celach zarobkowych, to jednak od pewnego czasu można zauważyć, że migracje rozpoczynają także mieszkańcy innych krajów europejskich. Zmuszeni są do tego fatalną sytuacją gospodarczą swoich ojczyzn. Wzrost bezrobocia jest na razie nieznaczny, lecz mimo wszystko – zjawisko jest mocno odczuwalne.
Biorąc pod uwagę wszystkie państwa należące do strefy euro, obliczono, że od lutego do marca stopa bezrobocia wzrosła o 0,1%, przeskakując z 10,8% na 10,9%. Konkretne dane podkreślają, w jak ciężkiej sytuacji znajduje się obecnie Hiszpania. To ona jest krajem o największym bezrobociu., które wynosi 24,1%.  Jest to o tyle dziwne, że w zestawieniu ujmowane są również stanowiska sezonowe, a mimo kryzysu na hiszpańskim rynku, w Polsce wciąż można znaleźć oferty wyjazdu do pracy np. przy zbiorach.

W porównaniu do Hiszpanii, Polska znajduje się w całkiem dobrej sytuacji. Niemniej jednak, bezrobocie na poziomie 10,1%-13,0% (w zależności od jednostki dokonującej obliczeń) z pewnością nie jest satysfakcjonujące. Najlepiej w strefie euro wiedzie się Austrii, która nie ma praktycznie żadnych powodów do narzekań – tutaj bezrobotni stanowią jedynie 4,0%. Także w Niemczech nie jest najgorzej, choć z pewnością nie tak dobrze, jak dawniej – stopa bezrobocia nie przekracza tu 7%.

Po podsumowaniu wszystkich krajów strefy euro okazuje się, że średnia stopa bezrobocia wynosi 10,8%, przy czym ogólnie w Unii Europejskiej jest ona nieco niższa – 10,2%. Jak szacują analitycy, istnieje prawdopodobieństwo dalszego wzrostu bezrobocia mimo, że już teraz jest ono najwyższe od kilkunastu lat.

Według specjalistów, największy problem występuje w określonych grupach wiekowych. Najbardziej narażeni na bezrobocie są ludzie młodzi, absolwenci szkół. Jest to w dużym stopniu spowodowane faktem, że brakuje dla nich nowych miejsc pracy. Poza tym, nie mają doświadczenia, które satysfakcjonowałoby zatrudniających. Od pewnego czasu większych problemów nie mają natomiast osoby starsze, choć polityka unijna sprawiła, że łatwiej jest znaleźć zatrudnieniem emerytom i rencistom, niż ludziom w wieku 50-60 lat.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

On (06.05.2012 10:10)

http://www.nexto.pl/rf/pr?p=13120&pid=144143 Poznaj Politykę do słuchania.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm