pieniadz.pl

Działania Rumunii niepokoją UE

sobota, 02-12-2017 godz. 20:08

Sytuacja gospodarcza w krajach UE ma się całkiem nieźle, a rządy starają się wykorzystywać dobrą koniunkturę. Okazuje się jednak, że niektóre państwa członkowskie wykonują ruchy zaskakujące i niepokojące władze Wspólnoty. Chodzi głównie o Rumunię, której władze zdecydowały o obniżeniu podatków, nie zwracając zanadto uwagi na problem rosnącego deficytu. Warto przypomnieć, że UE już w maju upominała Rumunię w tej sprawie.
Rumunia wydaje się być jednym z tych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które nie do końca mają pomysł na prowadzenie swojej gospodarki. W ostatnim czasie wyraźnie widać bowiem, że tamtejsze władze podejmują błędne decyzji w sprawie istotnych spraw. Efekt jest taki, że obniżane są podatki, a niepokojąco wzrasta deficyt.

Unia Europejska obawia się, że doprowadzi to Rumunię do poważnych kłopotów, dlatego już w I połowie tego roku, upominała rumuński rząd w tej sprawie. W najbliższy wtorek planowane jest natomiast przyjęcie przez UE nowych rekomendacji, które mają pomóc państwu w ograniczeniu deficytu.

Deficyt drastycznie rośnie już od czasów wyborów, które odbyły się pod koniec ubiegłego roku. To wtedy rząd postanowił zwiększyć wydatki, by wkupić się w łaskę obywateli. Po wygranych wyborach, zdecydowano o dalszym podnoszeniu wydatków, by spełnić obietnice wyborcze i jeszcze bardziej przypodobać się wyborcom.

Ludność rzeczywiście była zadowolona, bo jedną z najważniejszych zmian, był wzrost płac w sektorze publicznym. Doprowadziło to do deficytu, który wykracza poza normy odgórnie ustalone dla tego kraju.

W czerwcu UE wezwała Rumunię do korekty i zmniejszenia wydatków lub zwiększenia wpływów budżetowych, jednak władze tego państwa najwyraźniej nie przejęły się uwagami. Rumuński rząd tłumaczy, że jego deficyt na koniec bieżącego roku wyniesie 3,0%, jednak wyliczenia ekspertów unijnych są jeszcze mniej optymistyczne i zakładają, że będzie to 3,3%.

O ile w czerwcu UE domagała się od Rumunii obniżenia deficytu strukturalnego o 0,5%, to w październiku upomnienie mówiło już o obniżce o 0,8%. Zakłada się, rząd w Bukareszcie miałby to uczynić do 15 kwietnia przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Działania Rumunii niepokoją UE.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm