pieniadz.pl

EBC podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych i zwiększeniu programu QE

czwartek, 10-03-2016 godz. 16:04

Europejski Bank Centralny podjął dziś bardzo ważną decyzję. Będzie miała ona wpływ zarówno na gospodarki strefy euro, jak i na nastroje panujące na rynkach. Postanowiono obniżyć stopy procentowe do kolejnych, najniższych w historii poziomów. Stopa podstawowa znajduje się na poziomie zerowym. Prezes Mario Draghi poinformował także, że rozszerzony zostanie program luzowania polityki monetarnej.
Europejski Bank Centralny podjął dziś decyzję dotyczącą stóp procentowych i przyszłości programu luzowania polityki pieniężnej. W obu przypadkach doszło do poważnych zmian. Przede wszystkim centralny bank Europy obniżył stopy procentowe i tera znajdują się one na kolejnym, najniższym w historii poziomie.

Podstawowa stopa procentowa została sprowadzona z 0,05% do poziomu zerowego. Stopę kredytową obniżono z 0,30% do 0,25%, natomiast stopa depozytowa będzie od teraz wynosić -0,40%, a nie -0,30% jak wcześniej. Wszystkie z nich będą oficjalnie obowiązywały od 16 marca br.

To jednak nie koniec rewelacji, bo szef EBC Mario Draghi poinformował również, że jego jednostka zamierza poszerzyć program luzowania polityki monetarnej. Od teraz miesięczny dodruk będzie sięgał 80 mld euro. Poszerzono również listę skupowanych aktywów, do których dołączyły obligacje korporacyjne z inwestycyjnym, które zostały denominowane w euro.

Oprócz tego EBC zapowiedziało, że rozpocznie 4 rundy programu TLTRO II, przy czym pierwsza z nich rozpocznie się już w czerwcu tego roku, a ostatnia wygaśnie dopiero w marcu 2021r. Decyzje, jakie podjął dziś EBC w dużej mierze zaskoczyły analityków, ponieważ zakładali zmiany, ale nieco inne. Spodziewano się obniżenia stopy depozytowej o max. 0,2 punktu procentowego i zwiększenia programu QE o max. 20 mld euro.

Reakcja na postanowienia EBC była dość zróżnicowana, bo kiedy na początku indeksy na giełdach papierów wartościowych poszły mocno w górę, to jednocześnie wyraźne osłabła europejska waluta. Niemniej jednak, pod koniec handlu główne wskaźniki rynkowe w Europie znajdowały się już wyraźnie pod kreską.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do EBC podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych i zwiększeniu programu QE.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm