pieniadz.pl

EBC podobnie do RPP - nie zmienił stóp procentowych

czwartek, 06-11-2014 godz. 16:04

Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nadal pozostają one na rekordowo niskim poziomie. Od września stopa kredytu refinansowego wynosi 0,05%. Stopa oprocentowania depozytów znajduje się na minusie, wynosząc -0,20%, natomiast stopa kredytu to 0,30%. Dzisiejsze postanowienia były w pełni godne z przewidywaniami analityków.
Centralny bank Europy postanowił pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, ja obniżył je we wrześniu tego roku. Najważniejsza z nich, czyli stopa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,05%. Warto przypomnieć także, że stopa oprocentowania depozytów jest minusowa, a to oznacza, że banki komercyjne muszą płacić Europejskiemu Bankowi Centralnemu za przechowywane na jego rachunku depozytów.

Podczas dzisiejszej konferencji EBC mówiło nie tylko o stopach procentowych, ale również o planowanym programie skupu aktywów. Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami, główny bank naszego kontynentu będzie skupował papiery zabezpieczone aktywami, a także obligacje zabezpieczone. Członkowie EBC mają nadzieję, że właśnie skup aktywów pomoże wyraźnie poluzować politykę monetarną.

Mimo planów skupu aktywów, niektórzy ekonomiści twierdzą, że takie działania nie będą wystarczające. Sugerują, że Europa potrzebuje programu luzowania ilościowego takiego, jaki był prowadzony do końca października w Stanach Zjednoczonych przez tamtejszą Rezerwę Federalną. To mogłoby pozwolić EBC poważniej zająć się rynkiem obligacji państwowych.

Jak podkreślił przewodniczący EBC Mario Draghi, że podejmowane przez instytucję kroki mają pozwolić na przywrócenie sumy bilansowej do poziomu, który ostatnio zauważalny był przed 2 laty. Szef najważniejszego banku na kontynencie po raz kolejny zapewnił również, że w razie takiej potrzeby, EBC jest gotowy sięgać po różnorodne, w tym także niekonwencjonalne metody łagodzenia napięcia ekonomicznego w strefie euro.

Przy okazji wspomniano także o czynnikach, które działają na niekorzyść sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej. Rozwojowi w największym stopniu szkodzić mogą warunki geopolityczne, w tym napięcie między Rosją a Ukrainą, które choć nieco zelżało, to jednak nadal jest spore i wpływa na gospodarki praktycznie całego kontynentu.

Nadal problemem może też okazać się brak współpracy między EBC a jednostkami reprezentującymi poszczególne państwa. Draghi przypomniał, że jego jednostka nie jest w stanie samodzielnie zwalczyć problemów trapiących europejską gospodarkę i dlatego potrzebuje wsparcia. Najważniejsze jest pokonanie znacznego bezrobocia w strefie euro, a żeby było to możliwe, niezbędne są zdecydowane działania odpowiednich jednostek funkcjonujących w konkretnych krajach Eurolandu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (07.11.2014 09:55)

ok

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm