pieniadz.pl

EBC postanowiło obniżyć stopy procentowe

czwartek, 04-09-2014 godz. 15:03

Europejski Bank Centralny zdecydował się na jeszcze jedno obniżenie stóp procentowych. Ta informacja ucieszyła inwestorów ze Starego Kontynentu, jednak oznacza też, że sytuacja gospodarcza w Europie wcale nie jest jeszcze tak dobra, by utrzymać wcześniejsze stopy lub rozpocząć proces ich podnoszenia. Na decyzję EBC wpływ miała m.in. spadająca inflacja.
Przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi już od pewnego czasu zapowiadał gotowość do ewentualnego, kolejnego obniżenia stóp procentowych w strefie euro. EBC rzeczywiście dziś to uczyniło. Obniżono je o 0,1% punktu procentowego, co oznacza, że stopa kredytu refinansowego wynosi teraz 0,05%. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,2%, a stopa kredytu została obniżona do poziomu 0,3%. Jeszcze nigdy stopy procentowe w Eurolandzie nie były tak niskie, jak obecnie.

Poza tym, że analitycy spodziewali się obcięcia stóp procentowych z powodu ostatnich danych na temat zmniejszającej się inflacji, to dodatkowo, o gotowości do ich obniżenia Mario Draghi jasno mówił podczas sympozjum w Jackson Hole. Wcześniejsza obniżka stóp dla strefy euro nastąpiła w czerwcu.

Inwestorzy na europejskich parkietach bardzo dobrze zareagowali na decyzję EBC. Najważniejsze indeksy na giełdach naszego kontynentu zaczęły dość wyraźnie zwyżkować. Niemniej jednak, niektórzy eksperci pełni są sceptycyzmu i nie wierzą, że takie działania przyniosą pozytywne efekty. Część spośród nich twierdzi, że może to doprowadzić do kolejnego kryzysu.

Zmieniła się również sytuacja walut. Niemal od razu bo ogłoszeniu decyzji EBC 1 euro kosztowało 1,3014 dolara. Poza tym, euro spadło wobec franka szwajcarskiego – 1 euro kosztowało 1,2052 franka. Spadek był widoczny również wobec funta brytyjskiego – 1 euro kosztowało 0,7931 funta.

Istnieje bowiem ryzyko, że obcięcie stóp procentowych, w tym głównie obniżenie stopy depozytowej wpłynie na wzrost niechęci banki komercyjne do przechowywania środków w EBC. Może to spowodować znaczne wzrosty na rynkach, które według analityków, w dalszej perspektywie mogą doprowadzić do silnych spadków.

Część ekspertów uważa jednak, że obniżka stóp procentowych to tylko tymczasowe rozwiązanie, ale EBC podejmie jeszcze szereg kolejnych działań prowadzących do stymulowania gospodarek i zwiększenia płynności w sektorze bankowym. Niezbędne będą decyzje prowadzące do zminimalizowania, a nawet całkowitego wyeliminowania ryzyka deflacji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (05.09.2014 09:08)

ok

Podobne

Kursy walut 2023-12-08

+ więcej
  • EUR euro 4,3303 -0,07%  -0,31gr
  • USD dolar 4,0181 -0,04%  -0,18gr
  • GBP funt 5,0458 -0,27%  -1,39gr
  • CHF frank 4,5913 -0,25%  -1,14gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm