pieniadz.pl

Elastyczny czas pracy jest w Polsce coraz popularniejszy

piątek, 23-05-2014 godz. 10:10

Elastyczny czas pracy to opcja korzystna dla pracowników i dla pracodawców. Taka opcja pozwala lepiej rozdysponować czas tak, by podwładni pojawiali się na stanowisku pracy dokładnie wtedy, kiedy rzeczywiście jest coś do zrobienia, ale pozostawali w domu wtedy, gdy akurat nie ma do wykonania żadnych obowiązków zawodowych. W tym tygodniu do firm oferujących elastyczny czas pracy dołączyło ponad 900 jednostek.
Jak wynika z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Pracy, wraz z początkiem tego tygodnia w 901 polskich przedsiębiorstwach oficjalnie wprowadzono elastyczny czas pracy. Takie dane znalazły się w zasobach Państwowej Inspekcji Pracy w drugim tygodniu maja tego roku.

Elastyczne godziny pracy najczęściej wprowadzane były w dużych firmach, które zatrudniały od 50 do 249 pracowników. W tej kategorii jednostek korzystających z dogodnego, zmiennego czasu pracy było 335. Na kolejnym miejscu pod względem liczby firm wprowadzających elastyczny czas pracy znalazły się przedsiębiorstwa największe, zatrudniające od 250 osób wzwyż. W tej grupie 157 podmiotów zmieniło rozkład pracy na elastyczny. Całą resztę stanowią najmniejsze firmy, zatrudniające max. 9 pracowników.

Jeżeli chodzi o poszczególne branże, to najczęściej elastyczność dnia pracy sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym. Stanowią one 37% spośród wszystkich firm z elastycznym grafikiem. Kolejnych 17% to podmioty zajmujące się handlem oraz funkcjonujące w branży naprawczej. Przedstawiciele branży budowlane stanowili 11% jednostek ze zmiennym czasem pracy.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowym, obowiązującym od drugiej połowy ubiegłego roku prawem, pracodawca może wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy i układać grafik pracownikom tak, by dostosowywać go do okresu zwiększonej oraz zmniejszonej ilości napływających zleceń. Dzięki temu, firmie ma być łatwiej przetrwać czas, w którym na jej konto wpływają mniejsze dochody.

Niemniej jednak, żeby elastyczny czas pracy został oficjalnie wprowadzony, to wcześniej musi on zostać zaakceptowany przez związki zawodowe działające w ramach zakładu lub też przez wytypowaną spośród podwładnych grupę reprezentującą wszystkich pracowników danego przedsiębiorstwa.

Mimo możliwości wydłużania lub skracania dnia pracy, nadal obowiązują stare zasady dotyczące 11-godzinnego, nieprzerwanego odpoczynku, który należy się każdemu pracownikowi. W ciągu tygodnia ma to być min. 35 godzin. Za nadgodziny pracownikowi należy się dodatkowa wypłata. Poza tym, wydłużenie czasu pracy może być rekompensowane np. czasem wolnym ustalanym między pracodawcą a podwładnym.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Elastyczny czas pracy jest w Polsce coraz popularniejszy.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm