pieniadz.pl

Euro w defensywie

poniedziałek, 02-04-2012 godz. 18:06

O ile na rynku giełdowym ruch był dziś minimalny, o tyle rynek walutowy był dzisiaj bardziej skłonny do większych ruchów. Inwestorzy nie dostali dzisiaj wielu impulsów do handlu, a te, które mieli nie były powodem do wielkiego optymizmu.
Pierwsza sesja drugiego kwartału 2012r. rozpoczęła się dla EUR/USD nieznacznym wzrostem, a wykres zameldował się w okolicach ostatnich maksimów na poziomie 1,3380. Optymizmu po weekendowych lepszych od oczekiwań danych z chińskiej gospodarki nie było. Jedynymi istotnymi danymi były dzisiejsze odczyty indeksów PMI i stopy bezrobocia dla Strefy Euro.

Obie dane co prawda wypadły zgodnie z prognozami, ale były gorsze od poprzednich odczytów i potwierdziły, że sytuacja w Strefie Euro jeszcze zdecydowanie nie jest ustabilizowana. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł w marcu 47,7 pkt., czyli zgodnie z prognozami, ale w lutym miał poziom 49 pkt. Stopa bezrobocia w Strefie Euro wyniosła z kolei 10,8 proc., czyli o 0,1 p.p. więcej niż w poprzednim odczycie. Coraz mocniej martwiły też dane o bezrobociu w grupie osób poniżej 24 roku życia.

Tuż po tych odczytach kurs eurodolara zaczął się systematycznie osuwać w coraz niższe poziomy. Z biegiem czasu traciły też amerykańskie kontrakty terminowe, które zapowiadały ujemny start na parkietach za oceanem, co dodatkowo nie pomagało kursowi głównej pary walutowej. Po faktycznym słabym starcie w USA wykres EUR/USD znalazł się na dziennym minimum i przetestował poziom 1,3280. Inwestorzy oczekiwali na ostatnią, ważną publikację makro w dzisiejszym dniu, a więc na amerykański odpowiednik europejskiego indeksu PMI – indeks ISM dla przemysłu, gdzie oczekiwano wartości 53 pkt., czyli nieco więcej, wobec 52,4pkt. w lutym.

Im bliżej byÅ‚o odczytu (godz. 16) tym spadek na eurodolarze zaczynaÅ‚ siÄ™ cofać, co poÅ›rednio pomagaÅ‚o również zÅ‚otemu, który szczególnie umacniaÅ‚ siÄ™ w relacji do euro. Odczyt ostatniej dziÅ› istotnej publikacji makroekonomicznej wypadÅ‚ lepiej od prognoz, bo indeks wyniósÅ‚ 53,4pkt., ale w pierwszych impulsach nie wpÅ‚ynęło to na umocnienie wspólnej waluty. W efekcie, tuż po godzinie 16:00 kurs EUR/USD testowaÅ‚ poziom 1,3285. 

ZÅ‚oty relatywnie stabilny

Pomimo sporych wahań na wykresie eurodolara i jego znacznego spadku w drugiej części europejskiej sesji, pary złotowe zachowywały się relatywnie stabilnie, a handel na polskiej walucie był nieco ospały. Złotemu rano nieco pomógł odczyt indeksu PMI dla przemysłu, który wyniósł nieco ponad graniczną wartość 50pkt., czyli niemal tyle samo, co w poprzednim, lutowym odczycie. Wartość ta wypadła również nieco powyżej prognoz, ale wpływ na notowania złotego miała ograniczony.

spadku eurodolara poniżej poziomu 1,33 można było oczekiwać znacznego osłabienia rodzimej waluty. Nic takiego się jednak nie stało i złoty w relacji do euro tracił w szczytowym momencie jedynie około grosza, a do umacniającego się dolara nieznacznie więcej. Po danych z amerykańskiej gospodarki złoty testował 4,14 na EUR/PLN i 3,1140 na USD/PLN, co oznacza, że w stosunku do wspólnej waluty złoty pozostał stabilny, a do dolara stracił nieco ponad 0,3proc.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Euro w defensywie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm