pieniadz.pl

Europejczycy nie płacą na czas. Polacy spóźniają się szczególnie często

sobota, 05-07-2014 godz. 16:04

Zatory płatnicze to problem, który pojawia się nie tylko w Polsce. Nieterminowe regulowanie należności bardzo często występuje także w innych europejskich krajach, negatywnie wpływając na kondycję przedsiębiorstw i ogólnie gnębiąc gospodarkę. Niemniej jednak, to właśnie w Polsce i w Portugalii sytuacja wygląda najgorzej. Najlepiej jest natomiast w Danii oraz w Niemczech.
Międzynarodowa firma Bisnode D&B Polska opublikowała niedawno raport pt. „Barometr płatności na świecie 2014”, z którego wynika, że problem zatorów płatniczych występuje nie tylko w Polsce. Niestety, to właśnie nasz kraj wraz z Portugalią są dwoma państwami, w których nieterminowe płatności występują zdecydowanie najczęściej.

Po drugiej stronie, czyli wśród państw, w których przedsiębiorstwa szczególnie starają się uiszczać wszelkie zapłaty w określonym czasie, znajdują się Dania oraz Niemcy, jednak w bardzo dobrej sytuacji są również jednostki belgijskie, holenderskie i luksemburskie, a także tureckie oraz węgierskie.

W zestawieniu porównaniu stopień moralności płatniczej mieszkańców 15 krajów Starego Kontynentu. Polska znajdowała się niemal na samym końcu. Gorzej od nas wywiązują się z obowiązków płatniczych jedynie Portugalczycy i Brytyjczycy. O ile u nas w terminie reguluje się 30,5% faktur, to w Wielkiej Brytanii jest to 28,7%, a w Portugalii zaledwie 16,5% rachunków.

Niestety, opóźnienia w płaceniu faktur są w Polsce zauważalne już od kilku lat, a ma to związek głównie z ogólnoświatowym kryzysem, który w najmocniejszym stopniu dotknął Europę. Jeszcze w 2008r. terminowo płacono ok. 47% faktur, co oznacza, że na przestrzeni 5 lat ich odsetek spadł aż o 17%.

Jeżeli chodzi o dokładniejsze dane na temat zaległych faktur w Polsce, to 11% spośród nich nie jest opłacanych już od ponad 90 dni, natomiast 8,7% z tej grupy to faktury, które nie są spłacane już od ponad 121 dni. Tak fatalne dane pojawiają się jeszcze tylko we wspomnianej Portugalii.

Co ciekawe, na żadnym innym kontynencie nie odnotowano tak wielu zaległych płatności, jak w Europie. Oczywiście, ma to ścisły związek z kryzysem gospodarczym, który trapił Stary Kontynent przez ostatnich kilka lat. O ile w Europie odsetek zapłaconych faktur wynosi jedynie 38%, to w Azji jest to 46,5%, natomiast w Ameryce aż 51,4%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Europejczycy nie płacą na czas. Polacy spóźniają się szczególnie często.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm