pieniadz.pl

Eurostat: Bezrobocie w Polsce niemal dwukrotnie niższe niż w Eurolandzie

czwartek, 31-08-2017 godz. 16:04

Zgodnie z metodologią Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 4,8%. W strefie euro bezrobotni stanowili 9,1% mieszkańców, natomiast w całej UE było to 7,7%. Na czele krajów o najniższym bezrobociu znalazły się Czechy, Niemcy i Malta, natomiast najgorsza sytuacja panuje nadal na południu - w Grecji i Hiszpanii.
Europejski Urząd Statystyczny, jak co miesiąc, podał dane na temat stopy bezrobocia w poszczególnych krajach członkowskich, a także w całej unii walutowej oraz wspólny odczyt dla wszystkich państw Wspólnoty. W Eurolandzie odsetek mieszkańców niemających zatrudnienia wyniósł w lipcu 9,1%, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej. W całej Unii Europejskiej było to 7,7%, więc także bez zmian.

W najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o niskie bezrobocie, były przed miesiącem Czechy. U naszych południowych sąsiadów bez pracy pozostawało zaledwie 2,9% społeczeństwa, co jest wynikiem wręcz fenomenalnym. W pierwszej trójce państw o najmniejszej stopie bezrobocia znalazły się również Niemcy i Malta, w których było to kolejno 3,7% oraz 4,1%.

Przed Polską, w której bezrobocie obliczane według metodologii Eurostatu wyniosło 4,8%, znalazły się jeszcze trzy kraje. Stopa bezrobocia na Węgrzech wynosiła przed miesiącem 4,3%, w Wielkiej Brytanii 4,4%, a w Holandii tyle samo, co w Polsce. Nie wszystkie dane są jednak aktualne, ponieważ węgierskie pochodzą z czerwca, a brytyjskie z maja.

Wciąż najwyższy poziom bezrobocia utrzymuje się na południu kontynentu. Grecja, Hiszpania i Włochy pozostają w tej kwestii wyraźnie w tyle. Według greckich danych z maja, odsetek mieszkańców bez zatrudnienia wynosił tam 21,7%. W Hiszpanii było to w lipcu 17,1%, a we Włoszech 11,3%. Czwarty od końca był Cypr (10,8%), a niewiele lepiej wypadła Chorwacja (10,6%).

W ujęciu rocznym bezrobocie spadło we wszystkich krajach, poza Finlandią, w której utrzymało się ono na niezmiennym poziomie. Najmocniejszy spadek odsetka obywateli niemających pracy zaobserwowano w Chorwacji, gdzie bezrobocie zmalało z 13,2% do 10,6%. Ponadto dobrze wypadła Hiszpania, w której przed rokiem było to 19,6%, a obecnie jest to 17,1%. Na Słowacji bezrobocie spadło z 9,7% do 7,3%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Eurostat: Bezrobocie w Polsce niemal dwukrotnie niższe niż w Eurolandzie.

Podobne

Kursy walut 2022-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,6684 -0,28%  -1,29gr
  • USD dolar 4,5066 -0,22%  -0,98gr
  • GBP funt 5,4151 +0,02%  +0,10gr
  • CHF frank 4,7421 -0,06%  -0,28gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm