pieniadz.pl

Eurostat: Ranking krajów UE o najwyższym zagrożeniu ubóstwem

sobota, 09-12-2017 godz. 20:08

Eurostat opublikował zestawienie krajów o najwyższym i najniższym zagrożeniu ubóstwem. Najwięcej osób żyjących na granicy ubóstwa odnotowano we Włoszech, gdzie było ich ok. 18 mln. Co ciekawe, Polska zajęła ostatnie miejsce, co oznacza, że ryzyko skrajnej biedy jest u nas najniższe w całej Unii Europejskiej. Spadek biednych obywateli widoczny jest głównie w krajach Europy Środkowej.
Europejski Urząd Statystyczny kolejny raz przyjrzał się sytuacji najuboższych mieszkańców kontynentu. W swojej najnowszej publikacji zawarł ranking krajów o największym i najniższym zagrożeniu ubóstwem. W zestawieniu świetni wypadła Polska. Ze szczegółowych danych wynika, że liczba osób, którym grozi ubóstwo, spadła w naszym kroju o 3,3 mln na przestrzeni roku.

Ze statystyk Eurostatu wynika, że najgorsza sytuacja panuje we Włoszech. W ubiegłym roku w bardzo trudnych warunkach materialnych znajdowało się tam aż 18 mln osób! Ich problemy wynikają głównie z niskich zarobków lub z braku stałego źródła dochodów, bezrobocia. Wszystko zaczęło się od kryzysu finansowego w 2008r. Od tamtej pory przybyło co najmniej 3 mln ludzi żyjących w biedzie.

Mimo ogólnej poprawy gospodarczej w słonecznej Italii, jeszcze w minionym roku aż 30% tamtejszego społeczeństwa żyło w biedzie. Przed 2008r. sytuacja wyglądała lepiej. W 2008r. zagrożonych ubóstwem było 25,5% Włochów, co najlepiej pokazuje tempo, w jakim pogarszają się warunki życiowe nacji.

Jeszcze poważniej wyglądają detaliczne dane, na temat osób żyjących poniżej poziomu tzw. ubóstwa absolutnego, czyli niemających środków na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb życiowych. W 2016r. żyło tak aż 4,7 mln Włochów! Jeszcze w 2006r. było to ok. 1,7 mln obywateli. Włoski rząd stale stara się ratować mieszkańców, wypłacając najbiedniejszym po 490 ero miesięcznie.

Razem z Polską, zestawienie zamykają Rumunia i Bułgaria. Pokazuje to, że najskuteczniej walczą z biedą najnowsze kraje członkowskie. W Rumunii liczba osób żyjących w biedzie i zagrożonych poważniejszym ubóstwem skurczyła się o ponad milion osób, natomiast w Bułgarii zmalała o ok. 530 tysięcy ludzi. Wśród krajów strefy euro, spadek zaobswrwowano m.in. w Niemczech.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Eurostat: Ranking krajów UE o najwyższym zagrożeniu ubóstwem.

Podobne

Kursy walut 2023-09-21

+ więcej
  • EUR euro 4,6210 -0,69%  -3,19gr
  • USD dolar 4,3365 -0,31%  -1,36gr
  • GBP funt 5,3357 -0,83%  -4,46gr
  • CHF frank 4,7809 -1,39%  -6,74gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm