pieniadz.pl

Fala bankructw w Europie Środkowo-Wschodniej

poniedziałek, 21-04-2014 godz. 11:11

W 2013r. w naszej części kontynentu odnotowano rekordową liczbę bankructw. Przyczyn takiego stanu rzeczy było kilka. Przede wszystkim, powodowane było to kryzysem gospodarczym w strefie euro i trudną sytuacją materialną gospodarstw domowych, a także trudniejszym niż dotąd dostępem do kredytów. Wszystko to przełożyło się na pogorszenie ogólnej kondycji gospodarczej naszej części kontynentu.
Fala bankructw, jaka widoczna była w Europie Środkowo-Wschodniej w minionym, 2013r. doprowadziła do upadku rekordowej liczby przedsiębiorstw. W całym naszym regionie, przy uwzględnieniu Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Słowenii, Estonii, Litwy, Łotwy i Serbii liczba firm zamkniętych z powodu niewypłacalności wyniosła niemal 70 tysięcy, co oznacza, że na przestrzeni roku wzrosła o 5%.

Jeśli chodzi o największy wzrost odsetka upadłości, to zauważono go w Bułgarii, gdzie liczba firm ogłaszających niewypłacalność była o 39% wyższa niż w roku wcześniejszym. Łącznie upadły tam 834 jednostki gospodarcze. Ciężka sytuacja firm działających w tym kraju wynikała nie tylko z obniżonego popytu, ale także z pasywności władz. Choć było to potrzebne, to nie podjęły one prób polepszenia sytuacji w swoim kraju.

Mimo to, były też kraje, w których sytuacja uległa poprawie. Najlepszym tego przykładem jest Łotwa, w której w 2013r. bankructwo ogłosiło o 7% mniej przedsiębiorstw niż w roku 2013. Zamknięto tam łącznie 612 jednostek. Należy podkreślić, że sytuacja Łotwy jest szczególnie dobra – w ostatnim roku to ona wyprzedzała w tempie rozwoju wszystkie pozostałe państwa Unii Europejskiej.

Duże znaczenie dla pogorszenia sytuacji firm miały programy oszczędnościowe wprowadzane przez rządy kilku państw. Poza tym, nie pomógł spadający popyt wewnętrzny w większości państw ani działania podejmowane w celu oddłużania sektora finansowego w wielu krajach.

Najwięcej bankructw odnotowano w firmach działających w branży budowlanej, w handlu detalicznym oraz sprzedaży hurtowej. Jeżeli chodzi o branże najmniej narażone na niewypłacalność, to były nimi sektor IT, edukacyjny oraz firmy działające w branży związanej z opieka medyczną.

Publikująca dane firma Coface uważa jednak, że istnieje spora szansa na poprawę sytuacji gospodarczej w Europie. Dzięki wzrostowi konsumpcji prywatnej oraz eksportu, przyspieszyć ma także rozwój gospodarczy Europy. W środkowo-wschodniej części kontynentu ma się ona rozwijać prawie dwukrotnie szybciej niż obecnie. O ile w ubiegłym roku wzrosła o 1,2%, to w roku bieżącym ma to już być 2,2%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Fala bankructw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm