pieniadz.pl

Fiskus odzyskuje zaległy abonament RTV – po 6 miesiącach odebrał już 360 tys. zł należności!

piątek, 13-07-2012 godz. 16:04

Fiskus już od pewnego czasu zapowiadał wzmożoną walkę z użytkownikami mediów, którzy nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego. Już po pierwszych 6 miesiącach tego roku widać, że plany zostały wprowadzone w życie. Dotychczas udało się ściągnąć zaległe opłaty o łącznej sumie przekraczającej 360 tysięcy złotych! To niebywała różnica, gdy dodamy, że w całym 2011r. udało się odzyskać jedynie 260 tysięcy złotych.
Przez cały ubiegły rok, urzędy skarbowe na terenie naszego kraju odzyskały tylko 260 tysięcy złotych zaległych opłat abonamentowych. W porównaniu do tej sumy, 360 tysięcy złotych zebranych na przestrzeni 6 miesięcy 2012r. naprawdę robi wrażenie. Tak efektywne ściganie osób zalegających z opłatami było możliwe głównie, dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

W 2010r. TK potwierdził, że egzekwowanie zaległych opłat abonamentowych oraz nakładanie dodatkowych opłat karnych jest w pełni zgodne z prawem. Dodatkowo, urzędy skarbowe zoptymalizowały swoją współpracę z Pocztą Polską, co pozwoliło uzyskać idealny efekt podczas docierania do tych użytkowników odbiorników telewizyjnych i radiowych, którzy do tej pory unikali uiszczania obowiązkowych opłat za korzystanie z mass mediów.

Zgodnie z wyrokiem TK, egzekwowanie długów abonamentowych może odbywać się na identycznych zasadach, jak w przypadku innych zaległości płatniczych, np. mandatów. Oznacza to, że w razie nieopłacenia abonamentu, użytkownik może spodziewać się, że stosowne urzędy samodzielnie dotrą do źródła pieniędzy, ściągając zaległości z jego wypłaty, świadczeń socjalnych takich, jak emerytury czy renty, ale też z praw majątkowych bądź z posiadanych przez jednostkę ruchomości oraz nieruchomości.

Tak radykalne kroki dotyczą głównie tych osób, które dopuściły się szczególnych zaniedbań w kwestii niepłacenia abonamentu. Niektórzy nie zapłacili go ani razu przez wiele lat, doprowadzając do powstania zadłużeń liczonych w tysiącach złotych. Żeby jednak proces egzekucji długów mógł zostać przeprowadzony, niezbędne jest wcześniejsze złożenie wniosku przez wierzyciela, którym jest Poczta Polska S.A.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Fiskus odzyskuje zaległy abonament RTV – po 6 miesiącach odebrał już 360 tys. zł należności!.

Podobne

Kursy walut 2023-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4851 -0,66%  -2,97gr
  • USD dolar 4,1933 +0,07%  +0,30gr
  • GBP funt 5,2031 -0,97%  -5,12gr
  • CHF frank 4,6041 -0,63%  -2,91gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm