pieniadz.pl

GUS: Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w górę

poniedziałek, 19-12-2016 godz. 16:04

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wypadły przed miesiącem lepiej od prognoz eksperckich. Z opublikowanych dzisiaj danych GUS-u wynika, że produkcja w sektorze wytwórczym zwiększyła się o 3,3% w ujęciu rocznym, choć spodziewano się wyniku 1,8% r/r. Sprzedaż zwiększyła się natomiast o 6,6% wobec prognoz na średnim poziomie 4,8% r/r.
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował listopadowe dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Oba odczyty były lepsze od prognoz ekspertów. Produkcja zwiększyła się w ciągu ostatniego roku o 3,3%, choć specjaliści zakładali, że będzie to zwyżka na poziomie 1,8% r/r. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł natomiast 1,9%. To też wynik dużo lepszy od przewidywań, ponieważ oczekiwano wzrostu zaledwie o 0,1% m/m.

Dane roczne okazały się być lepsze od wcześniejszych, ponieważ w październiku odnotowano zwyżkę na poziomie 1,3%. W porównaniu do wcześniejszego października wynik był jednak nieco gorszy, ponieważ październikowy odczyt był o 2,5% wyższy od wrześniowego.

Analitycy podkreślają, że wpływ czynników sezonowych był w październiku niewielki, ponieważ po ich wyeliminowaniu okazało się, że produkcja przemysłowa zwiększyła się o 3,0% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i o 2,1% wobec wcześniejszego miesiąca.

Na niekorzyść ogólnego wyniku produkcji przemysłowej działał spadek wytworzonej energii elektrycznej, wynoszący aż 7,6% wobec listopada 2015r. W sektorze górniczym i wydobywczym zniżka w ujęciu rocznym wyniosła 0,5%. O 6,9% zwiększyła się natomiast produkcja wody i pary wodnej. W sektorze przetwórstwa przemysłowego zaobserwowano skok produkcji o 4,3% r/r.

Na 34 działy przemysłu, produkcja w ujęciu rocznym wzrosła w 24 z nich. Najwyższy był skok w zakresie produkcji mebli, których powstało o 12,2% więcej niż przed rokiem. O 10,5% wzrosła produkcja w kategorii „wyroby z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych”, a o 9,0% wzrosła produkcja wyrobów z metali.

Najmocniejszy był natomiast spadek w kategorii „naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń, gdzie produkcja skurczyła się o 21,9% r/r. Węgla kamiennego i brunatnego wydobyto o 10,8% mniej niż rok wcześniej. Produkcja w zakresie energetyki i ciepłownictwa zmalała o 7,3%.

Sprzedaż detaliczna w górę o 6,6%
GUS podał też dane o sprzedaży detalicznej, która w cenach bieżących wzrosła w ujęciu rocznym o 6,6%, choć eksperci zakładali, że zwiększy się tylko o 4,8%. Miesiąc wcześniej zwyżka wyniosła 3,7% r/r. W cenach stałych sprzedaż urosła o 7,4% r/r.

W październiku było to 4,6%. Zarówno w cenach stałych, jak i bieżących dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej była najwyższa od wielu miesięcy. Od początku roku do listopada sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 5,6% w porównaniu do pierwszych 11 miesięcy roku minionego.

W porównaniu do października bieżącego roku sprzedaż spadła. W cenach bieżących zniżka wynosiła 3,3%, a w cenach stałych było to 3,4% m/m. Jeśli chodzi o poszczególne kategorie, to w cenach stałych najmocniej wzrosła sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia oraz żywności, napojów oraz wyrobów tytoniowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GUS: Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w górę.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm