pieniadz.pl

GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji - są zgodne z prognozami

poniedziałek, 15-04-2013 godz. 18:06

W poniedziałek popołudniu Główny Urząd Statystyczny podał najświeższe dane dotyczące inflacji w Polsce. Okazało się, że w marcu, w porównaniem do analogicznego okresu roku ubiegłego ceny towarów i usług wzrosły o 1,0%. Identyczne były prognozy Ministerstwa Gospodarki. Blisko tego wyniku oscylowały też przewidywania ekspertów. W ujęciu miesięcznym inflacja zwiększyła się o 0,2%.
Inflacja w ujęciu rocznym wyniosła w marcu 1,0%, a w ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług wzrosły o 0,2%. Tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Dane roczne były zgodne z przewidywaniami resortu gospodarki. Były też zbliżone do założeń analityków, które wahały się w granicach 0,9-1,3%.

Jak okazuje się z dalszych informacji, największy udział w ogólnym wzroście wskaźnika w ujęciu rocznym miała wysokość wszelkich opłat związanych z utrzymaniem mieszkania, które wzrosły o 1,9%. Sporo, bo o 1,5% zwiększyły się również ceny produktów spożywczych – żywności oraz napojów bezalkoholowych. Duże znaczenie dla inflacji miały rosnące koszty wyrobów tytoniowych oraz alkoholu, które zwiększyły się aż o 3,6%.

Wzrost cen wspomnianych towarów sprawił, że wskaźnik inflacji CPI wzrósł na przestrzeni całego roku o 0,49% w związku z drożejącymi opłatami mieszkaniowymi, o 0,38% z uwagi na wyższe ceny produktów spożywczych oraz o 0,23% z powodu droższych wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych.

Niemniej jednak, były również towary i usługi, które wyraźnie potaniały. Największa obniżka cen dotyczyła kosztów, jakie ponosimy w związku z łącznością. Tutaj spadek cen wyniósł 7,3%, co obniżyło wskaźnik inflacji o 0,30%. Poza tym, sporo, bo o 5,2% potaniała odzież oraz obuwie, dzięki czemu indeks był niższy o 0,25%. Ceny związane z transportem zmalały tylko o 0,5%, co przełożyło się na spadek wskaźnika o 0,05%.

Jeśli chodzi o inflację w ujęciu miesięcznym, to główny wpływ na ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały w tym czasie rosnące ceny zarówno produktów, jak i usług należących do branży rekreacyjnej i kulturalnej. Było to 1,7%, co podwyższyło indeks o 0,14%. Wzrost cen w transporcie o 0,9% podniósł wskaźnik o 0,08%, a podwyższone o 0,8% ceny wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych zwiększyły go o 0,05%.

W stosunku do poprzedniego miesiąca, szczególny udział w obniżeniu wskaźnika inflacji miały mniejsze ceny związane z łącznością. Spadły one o 2,9%, zmniejszając wartość indeksu o 0,11%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji - są zgodne z prognozami.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm